Marcus Rashford va lipsi mai multe meciuri de la Manchester United. "Sunt dezamăgit"

Marcus Rashford a fost înlocuit în timpul meciului cu Everton
Marcus Rashford a fost înlocuit în timpul meciului cu EvertonProfimedia
Marcus Rashford va fi indisponibil pentru meciul de joi, din sferturile de finală ale UEFA Europa League, cu Sevilla, din cauza unei accidentări musculare.

Atacantul a fost înlocuit în minutul 80 al meciului de sâmbătă din Premier League, câștigat cu 2-0 pe Old Trafford în fața lui Everton, pe Old Trafford, și s-a îndreptat imediat spre vestiare pentru tratament.

Evaluarea ulterioară a accidentării a sugerat că Rashford va fi indisponibil pentru câteva meciuri, dar se așteaptă să revină înspre finalul sezonului.

Absența internaționalului englez reprezintă o adevărată lovitură pentru ”Diavolii Roșii”, având în vedere forma sa de zile mari din acest sezon, cu 28 de goluri în toate competițiile.

Marcus Rashford este dezamăgit de faptul că a fost exclus din acțiune pentru "câteva meciuri" din cauza accidentării, dar atacantul a făcut deja primii pași spre refacere, a declarat managerul Erik ten Hag.

"Este contratimp și este dezamăgit, dar nu este o accidentare extrem de gravă, deoarece va reveni rapid. A început refacerea și asta îl ajută să revină repede", a spus ten Hag.

Managerul Erik ten Hag și-a exprimat, însă, încrederea că echipa va putea suplini această absență importantă.

"Avem mult mai mulți jucători care pot înscrie", a spus managerul când a fost întrebat dacă echipa este prea dependentă de atacantul său.

Ten Hag l-a susținut pe Martial și a respins criticile aduse la adresa atacantului francez în vârstă de 27 de ani, care a marcat șapte goluri în 17 apariții în acest sezon și a petrecut o mare parte din campanie pe margine, fiind accidentat.

"Cred că este pregătit să înceapă..., prima linie s-a descurcat foarte bine împotriva lui Brentford și am ales același lucru împotriva lui Everton", a adăugat Ten Hag.

"Avantajul a fost că l-am putut readuce încet pe Anthony Martial, oferindu-i minute, dar cred că deja împotriva lui Everton era pregătit să înceapă meciul. Când este în echipă, jucăm cel mai bun fotbal al nostru și avem cele mai bune rezultate ca echipă

De asemenea, United nu dispune de serviciile extremei Alejandro Garnacho și ale fundașului Luke Shaw, dar managerul se așteaptă ca fundașul stânga al Angliei să revină curând.

Clubul de pe Old Trafford se luptă pe mai multe fronturi în acest sezon, rămânând în viață în Europa League și în Cupa Angliei.

De asemenea, au câștigat Cupa Ligii și sunt pe locul patru în clasamentul campionatului, cu 56 de puncte din 29 de meciuri.

De asemenea, United îl va avea la dispoziție și pe Casemiro pentru meciul de joi cu Sevilla, după ce mijlocașul brazilian a ratat ultimele trei partide din Premier League, plus meciul din Cupa Emirates FA cu Fulham, din cauza unei suspendări.

Urmărește Manchester United - Sevilla pe Flashscore!