”Ultimul dans” din Premier League dintre Klopp și Guardiola s-a terminat indecis

Jurgen Klopp și Pep Guardiola s-au duelat pentru ultima oară în Premier League
Jurgen Klopp și Pep Guardiola s-au duelat pentru ultima oară în Premier LeagueAFP
Liverpool și Manchester City au terminat la egalitate, 1-1, într-una din cele mai spectaculoase partide ale sezonului din Premier League.

Liverpool - Manchester City 1-1

Cu o defensivă în care s-au regăsit din nou tinerii Quansah și Bradley, Liverpool nu a părut să acuze lipsa de experiență, linia de fund a ”cormoranilor” lăsându-le doar puține spații de manevră celor de la Man City.

Totuși, golul a venit în urma unei desincronizări a defensivei lui Klopp, un corner executat pe jos la prima bară de Kevin De Bruyne surprinzându-i pe jucătorii lui Liverpool. Nunez l-a scăpat din marcaj pe Stones, iar fundașul transformat în mijlocaș de Guardiola a marcat din apropiere în ciuda plonjonului disperat al lui Kelleher (23).

Liverpool a fost la un pas de egalare în minutul 31, când Eliott i-a pus mingea pe frunte lui Szoboszlai în centrul careului lui City, dar reluarea sa a trecut peste poartă.

Cu patru minute înainte de pauză, Luis Diaz s-a aflat într-o poziție centrală excelentă la marginea careului advers, dar șutul său a trecut puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Ederson.

Portarul brazilian a fost protagonistul începutului reprizei a doua, acroșându-l pe Darwin Nunez în careu, înainte ca Alexis Mac Allister să transforme penalty-ul acordat de ”centralul” Michael Oliver.

La scurt timp după golul egalizator, City l-a pierdut pe Ederson, ciocnirea cu Nunez fiindu-i fatală goalkeeperului brazilian. Locul său în poarta lui City a fost luat de rezerva Stefan Ortega.

În minutul 63, Luis Diaz a irosit una dintre cele mai mari ocazii ale sezonului. Columbianul a scăpat singur spre poarta lui Ortega, dar șutul său cu efect a trecut puțin pe lângă poartă, pentru ca un minut mai târziu să fie găsit în centrul careului de o pasă a lui Nunez, însă a preluat larg și mingea a fost respinsă în corner de defensiva oaspeților.

A fost o repriză în care ”cormoranii” au atacat în valuri, iar Guardiola a simțit momentul vulnerabil al echipei sale și a decis să mute: l-a înlocuit pe Kevin De Bruyne cu Kovacic, sperând în mai multă siguranță defensivă.

La scurt timp, însă, Liverpool a irosit o altă ocazie uriașă, când Ortega a avut un reflex uimitor în fața lui Nunez, care a reluat din câțiva metri.

În ciuda presiunii la care a fost supusă, City a fost cea care putea lua toate cele trei puncte pe Anfield, Jeremy Doku nimerind bara în minutul 89.

Tensiunea a ținut până al optulea minut al prelungirilor, când Mac Allister a fost lovit în careul advers și părea că Liverpool va beneficia de un penalty dramatic, însă arbitrul Michael Oliver a indicat în mod neașteptat colțul terenului pentru un corner al ”cormoranilor”.

”Ultimul dans” dintre Klopp și Guardiola s-a încheiat astfel la egalitate, un rezultat care le-a permis celor de la Arsenal să urce pe primul loc.

”Tunarii” au 64 de puncte, la fel ca Liverpool, care este pe doi din cauza golaverajului mai slab. City este pe locul trei, cu 63 de puncte.