Sterlign a marcat din nou împotriva fostei echipe
Sterlign a marcat din nou împotriva fostei echipeProfimedia
Manchester City și Chelsea s-au duelat în derby-ul etapei a 25-a din Premier League.

Manchester City - Chelsea 1-1

Sterling a reușit deschidă scorul în minutul 42. Englezul a marcat împotriva fostei echipe după ce l-a întors pe Walker în careu și a finalizat cu un șut la colțul lung.

City a ieșit hotărâtă de la vestiare, iar în minutul 48 De Bruyne a fost aproape de egalare. Belgianul a executat o lovitură liberă directă din apropierea careului mare, însă mingea a trecut puțin peste poartă. În minutul 51, un contraatac rapid pe traseul De Bruyne - Foden - Haaland s-a sfârșit cu un șut expediat pe lângă poartă de norvegian.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Chelsea a fost foarte aproape de a-și majora avantajul în minutul 55, însă Ederson s-a opus șuturilor lui Jackson și Sterling. Haaland a fost din nou aproape să înscrie în minutul 65, însă Petrovic a reușit să respingă în corner. Norvegianul a avut cea mai mare ocazie de a marca în minutul 78, când din șase metri a trimis cu capul peste poartă.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Presiunea lui City s-a concretizat în cele din urmă în minutul 83. Rodri a reușit să restabilească egalitatea cu un șut din interiorul careului. Jucătorii lui Guardiola au forțat marcarea golului victoriei pe final de meci, însă londonezii au rezistat presiunii.

În tur, City și Chelsea au încheiat la egalitate un meci spectaculos, scor 4-4.

Pentru City urmează restanța de pe teren propriu cu Brentford, iar apoi o deplasare la Bournemouth.