Tottenham, cu Drăgușin pe teren timp de o repriză, a câștigat pe Villa Park și s-a apropiat de locul 4

Radu Drăgușin și James Maddison după marcarea primului gol al lui Tottenham
Radu Drăgușin și James Maddison după marcarea primului gol al lui TottenhamProfimedia
Tottenham Hotspur a profitat de două erori ale defensivei lui Aston Villa și a obținut o victorie vitală, 4-0, în cursa pentru un loc de Liga Campionilor.

Aston Villa - Tottenham 0-4

A fost o primă repriză echilibrată pe Villa Park, cu un ritm alert, dar fără ca vreuna dintre echipe să amenințe cu adevărat periculos buturile adverse.

Lucrurile s-au schimbat dramatic în partea a doua. Mai întâi, oaspeții l-au pierdut pe fundașul Micky van de Ven din cauza unei accidentări suferite în urma unei intervenții ce s-a dovedit a fi inutilă, deoarece adversarul se afla în poziție de offside.

Accidentarea sa i-a permis lui Radu Drăgușin să prindă minute mai consistente în tricoul lui Spurs, care la doar un minut după intrarea românului a reușit să deschidă scorul prin Maddison, care a reluat în plasă o centrare perfectă a lui Sarr.

Peste alte trei minute s-a făcut 2-0, după o gravă eroare a defensivei gazdă. Kulusevski a recuperat o minge în treime adversă, iar Brennan Johnson a reluat sub transversala lui Dibu Martinez.

Drăgușin a avut, în general, o prestație solidă, chiar dacă în minutul 61 a fost avertizat pentru că a încercat să întârzie repunerea unei mingi.

Românul a avut câteva intervenții sigure în defensivă, misiunea fundașilor lui Spurs fiind ușurată și de eliminarea lui McGinn, care a văzut direct cartonașul roșu după o intrare dură la Udogie.

Sud-coreeanul Son a făcut 3-0, cu un șut perfect de la 11 metri după o pasă a lui Kulusevski, iar Werner a stabilit scorul final în minutul 90+5 consfințind o înfrângere usturătoare pentru formația lui Unai Emery.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

După acest succes, Tottenham s-a apropiat a doar două puncte (53p) de Aston Villa, care ocupă momentan locul 4, însă londonezii au un meci mai puțin disputat.

Pentru Tottenham urmează un meci în deplasare cu Fulham, Drăgușin având șansa de a fi titularizat pentru prima oară, însă totul depinde de cât de gravă este accidentarea lui Van de Ven.