Ten Hag laudă tăria de caracter a lui United după startul "de groază" împotriva lui Forest

Managerul echipei Manchester United, Erik ten Hag
Managerul echipei Manchester United, Erik ten HagAFP
Antrenorul lui Manchester United, Erik ten Hag, a catalogat drept "nebun" startul partidei în care Manchester a primit două goluri în patru minute de la Nottingham Forest, dar și-a lăudat jucătorii pentru că au luptat și au învins în final cu 3-2 sâmbătă.

Începutul ezitant de meci  al luiUnited în acest sezon părea să continue atunci când Taiwo Awoniyi s-a desprins  și a deschis scorul după 90 de secunde.

Două minute mai târziu s-a făcut 2-0, Willy Boly a fost lăsat nemarcat la lovitura liberă a lui Morgan Gibbs-White și a marcat cu capul.

"Cu tot respectul pentru Forest, nu putem să le permitem asta", a spus Ten Hag. "Au fost cadouri ușoare. Este o nebunie, dar uneori jocurile sunt așa".

United a pierdut cu 2-0 la Tottenham weekendul trecut, după ce fusese dominată și de Wolves pe teren propriu.

Diavolii au totuși două victorii în trei meciuri.

Christian Eriksen a început remontada transformând în gol o centrare a lui Marcus Rashford.

Casemiro a egalat apoi din lovitura de cap a lui Bruno Fernandes.

Forest a rămas în 10 oameni când Joe Worrall a văzut roșu pentru că l-a faultat pe Fernandes din postura de ultim apărător.

Avantajul omului în plus s-a văzut. Fernandes a înscris din penalty cu 14 minute înainte de final, după ce Rashford a fost doborât în careu.

Mijlocașul lui Manchester United, Bruno Fernandes, sărbătorește după ce a marcat al treilea gol al echipei saleAFP

"Început de groază, dar caracterul echipei a fost puternic" , a adăugat Ten Hag.

"Am rămas calmi și concntrați. Ne-am respectat blazonul, ne-am respectat planul, am jucat un fotbal bun și am marcat trei goluri bune. A fost o revenire extraordinară.

"Avem personalitate. În anumite momente putem cu siguranță să mai creștem, dar în general această echipă are dorința și mijloacele de a reveni tot timpul".

Fernandes a fost criticat în primele sale săptămâni în calitate de căpitan al echipei dar portughezul e încrezător și spune că United trebuie să își revină.

"Știm ce înseamnă să fii un jucător al lui Manchester United. Știm că acest tricou cere mult și suntem pregătiți pentru asta", a spus Fernandes.

"Echipa a dat dovadă de mult spirit, pasiune și dorință. Trebuie doar să înțelegem că nu putem să primim goluri atât de devreme.

"Nu a fost un început perfect pentru noi, dar am păstrat controlul, am ținut mingea și am început să jucăm mai bine".