Stanciu, din nou decisiv! Două pase de gol și victorie pentru Cosmin Contra și Damac

Nicolae Stanciu a contribuit cu două pase decisive
Nicolae Stanciu a contribuit cu două pase decisive Twitter / DAMAC_CLUB
Damac s-a impus pe terenul lui Al Khaleej, scor 2-0, în cadrul rundei cu numărul 8 din campionatul saudit.

Al Khaleej - Damac 0-2

A fost un nou rezultat pozitiv obținut de echipa lui Cosmin Contra și Nicolae Stanciu, după ce în etapa trecută Damac a scos un rezultat de egalitate acasă cu Al Hilal, scor 1-1. Atunci, căpitanul României a restabilit egalitatea cu un gol din lovitură liberă.

În partida cu Al Khaleej disputată sâmbătă seara, Stanciu a ieșit din nou la rampă după ce a contribuit decisiv la ambele reușite care au asigurat echipei sale cele trei puncte.

Deschiderea de scor a venit chiar înainte de pauză, în minutul 43, când Chafai a reluat cu o lovitură de cap în plasă în urma unui corner bine executat de Stanciu.

La scurt timp după pauză, în minutul 56, camerunezul N'Koudou, sosit în această vară la Damac după despărțirea de Beșiktaș, a stabilit scorul final cu un șut din afara careului, pasator decisiv fiind tot căpitanul naționalei României.

În urma acestui succes, Damac a ieșit din zona roșie a clasamentului și a urcat pe locul 12, cu 7 puncte acumulate după primele 8 etape.