Stanciu înscrie cu Al Hilal / Cordea și Dugandzic, pase de gol pentru Al Tai

Nicolae Stanciu (stânga - Damac) și Andrei Cordea (Al Tai)
Nicolae Stanciu (stânga - Damac) și Andrei Cordea (Al Tai)Twitter / DAMAC_CLUB / tai1381
Flashscore vă prezintă principalele rezultate înregistrate joi seara în campionatul saudit.

Al Ettifaq - Al Tai 4-3

Ex-rapidistul Marko Dugandzic și ex-fcsbistul Andrei Cordea au fost protagoniști în duelul cu 7 goluri dintre Al Ettifaq și Al Tai. Gazdele au condus cu 1-0 încă din minutul 2, după reușita olandezului Wijnaldum. Într-o formă de zile mari pentru oaspeți a fost atacantul ghanez Bernard Mensah, care a reușit un hattrick. La două dintre reușitele acestuia au contribuit Dugandzic și Cordea, care au oferit fiecare câte o pasă decisivă.

La pauză, scorul era 2-2. Ambele formații au înscris și în repriza secundă, Wijnaldum reușind dubla și golul egalizator pentru Al Ettifaq. Din nefericire pentru Al Tai, Moussa Dembele, fostul atacant al lui Lyon, a stabilit scorul final chiar în prelungirile partidei.

Echipa lui Cordea și Dugandzic ocupă locul 9 în clasament, cu 7 puncte acumulate după 7 etape.

Damac - Al Hilal 1-1

A fost un duel cu adevărat special pentru antrenorul Cosmin Contra și mai ales pentru Nicolae Stanciu, căpitanul României fiind noua achiziție din această vară a celor de la Damac. Rezultatul de egalitate împotriva liderului Al Hilal, care a înregistrat doar 2 remize în acest sezon, a venit foarte bine pentru gazde, care au ieșit pentru moment din zona roșie a clasamentului.

Debutul de partidă a fost unul greu, întrucât Malcom a deschis scorul pentru Al Hilal încă din minutul 9 al întâlnirii. În partea secundă, Contra și Stanciu le-au stricat calculele oaspeților, deși aceștia i-au avut în teren pe Neymar, Mitrovic, Al Dawsari, Milinkovic-Savic, Koulibaly și portarul marocan Bono.

Căpitanul naționalei României a marcat primul său gol pentru Damac în minutul 68, dintr-o lovitură liberă executată foarte bine de la aproximativ 35 de metri. Bono a avut și el partea sa de vină, portarul marocan fiind surprins de ”torpila” expediată de Stanciu.

De menționat este și faptul că centralul acestei partide a fost românul Istvan Kovacs.