Scenariu negru! Arsenal suferă prima înfrângere acasă și ratează șansa de a deveni lider

Arsenal a fost învinsă cu 2-0 de West Ham pe Emirates Stadium
Arsenal a fost învinsă cu 2-0 de West Ham pe Emirates StadiumAFP
În runda cu numărul 19 din Premier League, Arsenal a fost învinsă de West Ham, scor 2-0.

Arsenal - West Ham 0-2

Într-un scenariu ideal, Arsenal avea nevoie de o victorie care să o ducă pe primul loc în Premier League. Dorința lui Arteta nu a fost însă îndeplinită, tunarii suferind chiar primul eșec pe teren propriu în acest sezon și rămânând pe locul 2, la două lungimi de liderul Liverpool.

După mai puțin de un sfert de oră de joc, cehul Soucek a deschid scorul pentru ciocănari după un assist venit de la Bowen. De altfel, acesta a fost și scorul la pauză.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În partea secundă, tunarii au intrat montați pe terenul de joc, însă aveau să primească o adevărată lovitură după o fază fixă din minutul 55, când Mavropanos a înscris pentru 2-0 cu o lovitură de cap.

Saka, Gabriel Jesus și Trossard au ratat ocazii mari pentru gazdele care s-au lovit și de un Areola extrem de inspirat între buturile oaspeților.

Chiar în ultimul minut al prelungirilor, o imprudență a lui Declan Rice a dus la un penalty pentru fosta sa echipă, după ce mijlocașul defensiv a alunecat și i-a pus piedică unui adversar. Spaniolul David Raya s-a opus însă și a parat lovitura de pedeapsă executată de Said Benrahma.

Arsenal are o nouă șansă chiar în ultima zi din an în deplasarea de la Fulham. De partea cealaltă, West Ham, care s-a apropiat la 3 puncte de primul loc european ocupat de Tottenham (5), va juca pe 2 ianuarie primul duel din 2024 cu Brighton.