Invincibili acasă! Deși a condus cu 4-0, Brighton a avut mari emoții pe final cu Tottenham

Brighton a învins-o pe Tottenham cu 4-2
Brighton a învins-o pe Tottenham cu 4-2AFP
În runda cu numărul 19 din Premier League, Brighton a învins-o pe Tottenham cu 4-2.

Brighton - Tottenham 4-2

Trupa lui De Zerbi face un sezon perfect atunci când vine vorba de jocurile de pe teren propriu, acolo unde pescărușii au fost învinși o singură dată, de West Ham (scor 3-1), în startul actualei ediții din Premier League.

Spectacolul din teren dar care a și modificat tabela de marcaj a început după primele 10 minute, când Hinshelwood a trimis mingea în plasă după o pasă venită de la Joao Pedro. Faza a fost una controversată, întrucât adversarii au reclamat faptul că balonul a depășit suprafața de joc în momentul în care Joao Pedro a pasat decisiv.

Golul a fost însă validat după intervenția VAR, iar tânărul mijlocaș în vârstă de numai 18 ani a semnat cea de-a doua reușită în Premier League din acest sezon.

În scurt timp, gazdele au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, după ce Danny Welbeck a fost tras de tricou de Kulusewski în interiorul careului. Brazilianul Joao Pedro, providențial pentru Brighton în această partidă, a transformat fără probleme și a stabilit scorul pauzei, 2-0.

Lucrurile aveau să se clarifice la mijlocul părții secunde, când o execuție de toată frumusețea de la mare distanță expediată de Estupinan l-a învins pe Vicario.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

A fost chiar mai rau pentru Spurs, după ce Evan Ferguson a obținut o lovitură de la 11 metri la scurt timp după ce a venit de pe banca de rezerve. Același Joao Pedro și-a asumat răspunderea executării și a transformat fără emoții, reușind astfel dubla din penalty.

Răniți în orgoliu, ultimele cuvinte le-au avut elevii lui Ange Postecoglou. Mai întâi, Kulusewski a recuperat după o greșeală în defensiva gazdelor și i-a trimis lui Son, care mai departe l-a găsit pe Alejo Veliz. Ajuns în vară în Anglia de la Rosario, atacantul argentinian în vârstă de 20 de ani a contorizat primul său gol în Premier League. Pentru Veliz a fost cea de-a 7-a apariție pentru Spurs din această ediție.

Un alt moment de relaxare al pescărușilor a fost taxat de oaspeți 5 minute mai târziu, când Ben Davies l-a învins pe Steele cu o lovitură de cap, stabilind scorul final.

Emoțiile au fost mari pentru Brighton și în cele 9 minute de prelungire arătate de la margine. Hojberg a lovit bara, în vreme ce apărătorii gazdelor au respins la aceeași fază balonul din fața porții la un șut violent expediat de Pedro Porro.

În cazul lui Spurs, aceasta nu a fost ultima partidă din 2023. Chiar pe 31 decembrie, Tottenham va primi vizita lui Bournemouth, în vreme ce Brighton va juca pe 2 ianuarie 2024 în deplasare la West Ham.