Salah face legea în derby. Everton pleacă învinsă de pe Anfield după ”dubla” egipteanului

Salah celebrează marcarea primului gol în derby-ul cu Everton
Salah celebrează marcarea primului gol în derby-ul cu EvertonAFP
Liverpool s-a impus cu 2-0 în derby-ul cu Everton, desfășurat pe teren propriu în etapa a 9-a din Premier League.

Liverpool - Everton 2-0

A fost un meci în care prudența a fost cuvântul de ordine pentru oaspeți care, baricadați în defensivă, au blocat din fașă acțiunile de atac ale lui Liverpool.

Ca atare, în prima repriză s-au consemnat doar două șuturi pe poartă, câte unul de fiecare echipă, dar fără să reprezinte un pericol real la niciuna din porți.

Echilibrul s-a rupt, însă, în minutul 37, când Ashley Young a văzut al doilea cartonaș galben după o intrare dură asupra lui Luis Diaz, iar oaspeții au renunțat definitiv la orice inițiativă ofensivă.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Reduta construită de Sean Dyche a rezistat cu brio până în minutul 73, când o mână ridicată neglijent de nou-intratul Michael Keane a blocat mingea centrată de Luis Diaz.

Inițial, arbitrul de centru a indicat lovitură de colț, dar după intervenția VAR a dictat penalty.

Salah și-a asumat responsabilitatea și a transformat cu siguranță, trimițându-l pe Jordan Pickford în colțul opus.

Egipteanul a marcat al doilea gol în minutele de prelungire, în urma unui contraatac în care pasa decisivă i-a aparținut lui Darwin Nunez.

După acest succes, Liverpool urcă pe prima poziție în Premier League, cel puțin până la desfășurarea celorlalte partide ale rundei. De cealaltă parte, Everton rămâne cu 7 puncte pe locul 16 al clasamentului.