Ronaldo show! Portughezul marchează o ”dublă” într-un thriller cu șapte goluri

Cristiano Ronaldo a ajuns la nouă goluri în Liga saudită
Cristiano Ronaldo a ajuns la nouă goluri în Liga saudităTwitter/Al Nassr
Echipa antrenată de Luís Castro continuă să urce în clasamentul Ligii Saudite și vineri a învins-o pe Al Ahli, apropiindu-se astfel de prima poziție. Golurile au fost marcate de Cristiano Ronaldo și Talisca, în timp ce Kessié, Mahrez și Al Brikan au redus din diferență pentru formația oaspete.

Cele mai importante momente ale meciului

După prima victorie din actuala ediție a Ligii Campionilor AFC, Al Nassr a revenit pe teren în Liga saudită, de această dată împotriva rivalilor de la Al Ahli. În echipa lui Luís Castro, Otávio și Cristiano Ronaldo și-au păstrat locul de titular în fața echipei lui Mahrez și Firmino.

Meciul a început în forță, nu doar în tribune, ci și pe teren. Încă din minutul 4, Otávio a recuperat mingea, Mané a anticipat și l-a servit pe Cristiano Ronaldo, care a deschis scorul.

La scurt timp, a fost rândul lui Talisca să îl lanseze pe atacantul portughez, care a lovit stâlpul porții lui Mendy. În minutul 17, Alex Telles a executat un corner, Laporte a câștigat un duel la bara a doua și l-a servit pe Talisca pentru golul doi.

Răspunsul lui Al Ahli a venit la jumătatea primei reprize, echipa din deplasare profitând de greșelile defensive ale formației lui Luís Castro: o pasă excelentă de la Al Majhad la Kessié și ivorianul a marcat cu capul pentru 2-1. Pe finalul primei reprize, Alex Telles a respins golul egalizator al lui Saint-Maximin, iar în prelungiri, Talisca a marcat al doilea său gol: tranziție rapidă, Brozovic a încercat să se întoarcă pe dreapta, mingea a fost interceptată și lăsată la mila brazilianului, care, cu un șut superb, și-a trecut din nou numele pe tabelă.

Repriza secundă s-a deschis cu un penalty pentru Al Ahli, Mahrez l-a păcălit pe Nawaf și a redus din nou deficitul la un singur gol, dar doar pentru foarte puțin timp. Aproximativ două minute mai târziu, echipa oaspete a pierdut mingea în apropierea suprafeței de pedeapsă, Talisca a recuperat și l-a servit pe Ronaldo care, după ce a driblat un adversar, a șutat pentru 4-2, al 15-lea său gol al sezonului.

Spre finalul meciului, Mahrez a primit o pasă pe flancul stâng, a centrat în careu, iar Al Brikan a finalizat pentru al treilea gol al lui Al Ahli . Cu meciul larg deschis, echipa lui Matthias Jaissle a forțat pentru egalare, a văzut cum Al Nabit a lovit stâlpul, dar rezultatul a rămas neschimbat și i-a permis lui Al Nassr să se apropie de primul loc.