Premier League / Arsenal îi răspunde lui City cu o victorie în oglindă

Gabriel Jesus, autorul unei duble pentru Arsenal
Gabriel Jesus, autorul unei duble pentru ArsenalProfimedia
După ce City a zdrobit pe Liverpool cu 4-1, runda a 29-a din Premier League mai propune sâmbătă alte șase partide.

Arsenal - Leeds 4-1

Gabriel Jesus a arătat de ce este cel mai bine plătit fotbalist din lotul lui Arsenal, reușind o dublă pentru ”tunari” care, alături de reușitele lui Ben White și Xhaka, readuce distanța de opt puncte față de City, cu nouă etape înainte de finalul campionatului.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by Stats Perform

Bournemouth - Fulham 2-1

Solanke este eroul zilei pentru gazde, aducând cu zece minute înainte de final trei puncte aurite în lupta pentru evitarea retrogradării.

Statistice meciului
Statistice meciuluiOpta by Stats Perform

Brighton - Brentford 3-3

Brighton a reușit să smulgă o remiză la ultima fază a jocului, printr-un penalty acordat cu ajutorul intervenției VAR, în cel mai spectaculos meci al zilei.

Crystal Palace - Leicester 2-1

Gazdele au reușit să câștige în minutul 95, reușita lui Mateta aducând prima victorie după 12 etape pentru Crystal Palace, care se depărtează, astfel, de zona periculoasă a clasamentului.

Nottingham - Wolves 1-1

Cele două vecine de clasament au terminat la egalitate, însă rezultatul este nafavorabil ambelor echipe.