Reghecampf obține prima victorie în Arabia Saudită. Dugandzic a înscris din pasa lui Cordea

Cordea și Dugandzic, titularizați de Reghecampf la Al Taee
Cordea și Dugandzic, titularizați de Reghecampf la Al TaeeTwitter / tai1381
În runda cu numărul 11 din campionatul saudit, Al Taee a învins-o cu 3-2 pe Al Riyadh.

Al Taee - Al Riyadh 3-2

Laurențiu Reghecampf cunoaște primul succes de la sosirea în Arabia Saudită. După 5 etape consecutive fără victorie în campionat (1 egal, 4 înfrângeri), Al Taee se impune în fața nou-promovatei Al Riyadh, acolo unde Alin Toșca a fost integralist.

Deși oaspeții au intrat la conducere încă din minutul 8, Cordea și Dugandzic i-au dat o mână de ajutor lui Reghe, cei doi colaborând la golul egalizator reușit de fostul rapidist în minutul 28. Pentru vârful croat a fost totodată prima reușită în tricoul celor de la Al Taee.

La pauză, tabela arăta deja scorul de 3-1. Cordea a mai oferit un assist pentru Semedo, fotbalistul român ajungând la un gol și 3 pase decisive în campionatul saudit.

În prelungirile primei părți, Shamlan a majorat avantajul. În partea secundă s-a înscris un singur gol, și acela fiind semnat abia în prelungiri de Birama Toure pentru oaspeți, din penalty.

După acest succes, Al Taee urcă pe locul 14, cu 10 puncte, în vreme ce Al Riyadh rămâne pe poziția 12, cu 11 lungimi.