Postecoglou, plin de laude la adresa portarului Vicario, după victoria cu Everton

Vicario a impresionat pentru Spurs
Vicario a impresionat pentru SpursReuters
Guglielmo Vicario (27 de ani) este departe de a fi cel mai important portar din Premier League, dar se bucură de un prim sezon excelent la Tottenham și a dat dovadă de clasă sâmbătă pentru a asigura victoria echipei sale cu 2-1 în fața lui Everton.

Mai întâi s-a încălzit cu trei intervenții de rutină la finalizările lipsite de periculozitate ale lui Everton în prima repriză, după ce vizitatorii au început cursa pentru revenire după ce golurile marcate devreme de Richarlison și Son Heung-min, care i-au adus pe Spurs la 2-0.

În a doua repriză, însă, el a trebuit să fie cu adevărat la cel mai înalt nivel, în special atunci când l-a blocat spectaculos pe Arnaut Danjuma la câteva momente după ce Andre Gomes a redus scorul la 2-1 în minutul 82.

"A fost puternic cam de la primul meci", a declarat Ange Postecoglou, managerul lui Tottenham. "În unele meciuri nu am avut nevoie de multe din partea lui, dar astăzi am avut nevoie.

"Paradele pe care le-a făcut, dar și modul în care a blocat colțurile a fost atât de important - au pus foarte multă presiune pe portar.

"Este un mare portar și are în față o defensivă în patru diferită în multe meciuri. Are o maturitate care ajută echipa în acele momente".

Managerul a mai spus că nu a fost surprins de revenirea lui Richarlison, brazilianul ajungând la patru goluri în trei meciuri, după ce a marcat doar două în precedentele 39.

"Joacă, amice", a spus el când i s-a cerut să explice schimbarea de situație. "Evident că a pierdut din ritm după operația din noiembrie, dar devine mai puternic cu fiecare meci.

"Nu se chinuia înainte, doar că nu era 100% și a continuat să joace cu această problemă. Acum se simte un pic mai liber, atât mental, cât și fizic. Jocul său a fost foarte bun, dar știu că mai sunt multe de făcut".

Postecoglou a spus că nu a existat nicio problemă majoră care l-a forțat pe fostul atacant al lui Everton să iasă în timpul reprizei secunde și că brazilianul a avut doar dureri de spate.

De asemenea, el a fost impresionat de respectul reciproc arătat între Richarlison și cei 3.000 de fani ai lui Everton. Acesta i-a aplaudat la ieșirea de pe teren, iar ei, veșnic recunoscători pentru golurile sale care i-au ținut în prima ligă în 2022, au făcut același lucru.

"Aceste lucruri se întâmplă în fotbal", a spus el. "Nu cred că cineva ar pune la îndoială serviciile sale pentru Everton și cred că fanii apreciază acest lucru".