PL: Remiză spectaculoasă între Spurs și United/Succese pentru Newcastle și Bournemouth

Tottenham și Manchester United au încheiat la egalitate, scor 2-2
Tottenham și Manchester United au încheiat la egalitate, scor 2-2AFP
Flashscore vă prezintă rezultatele, momentele cheie și notele acordate jucătorilor din cele 3 meciuri din cadrul etapei cu numărul 33 din Premier League disputate joi seara.

Tottenham - Manchester United 2-2

Spurs și United au oferit o partidă cu adevărat spectaculoasă în cadrul etapei cu numărul 33. Deși la pauză formația lui Ten Hag conducea cu 2-0, în repriza secundă diavolii nu au reușit să pună aceeași presiune pe adversari, arătând un joc total diferit față de cel din prima repriză.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Pedro Porro (Tottenham Hotspur)

Tottenham a revenit de la 2-0 și a ratat ocazii uriașe prin Dier și Son, în timp ce Bruno Fernandes putea închide tabela când scorul era 2-1, însă șutul portughezului s-a oprit în bara transversală.

Londonezii au înscris prin Pedro Porro, care a marcat cu o execuție spectaculoasă în poarta lui De Gea și coreeanul Son.

Marcatori
MarcatoriFlashscore

Tottenham înregistrează astfel primul punct în ultimele sale 3 meciuri și continuă să lupte pentru a obține un loc european în sezonul viitor.

Everton - Newcastle 1-4

Newcastle United a făcut un nou pas important pentru menținerea unui loc care să o ducă în Champions League în sezonul următor. Coțofenele s-au impus categoric în fața lui Everton pe Goodison Park și și-au extins seria de invincibilitate la 16 meciuri în campionat împotriva echipelor din ultima jumătate a clasamentului.

Marcatori

Omul meciului desemnat de Flashscore: Joe Willock (Newcastle United)

Southampton - Bournemouth 0-1

Echipa lui Gary O'Neil, Bournemouth, a făcut un pas uriaș spre asigurarea supraviețuirii în Premier League, ”Cireșele” ajungând la patru victorii în șase deplasări.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Marcus Tavernier (Bournemouth)

Southampton rămâne pe ultimul loc în campionatul englez. Elevii lui Ruben Selles nu au mai arătat același joc spectaculos precum cel din etapa anterioară, 3-3 pe terenul lui Arsenal.

Marcus Tavernier a înscris unicul gol al partidei în minutul 50. Gazdele au trimis mingea în plasă prin Adams în finalul partidei, însă golul a fost anulat de VAR pentru o poziție de ofsaid.