Penalty-ul lui Odegaard îi oferă lui Arsenal o victorie strânsă cu Crystal Palace

Mijlocașul norvegian al lui Arsenal #08 Martin Odegaard (R) sărbătorește marcarea primului gol al echipei saleAFP
Echipa lui Mikel Arteta, Arsenal, și-a menținut recordul de 100% până acum în acest sezon cu o victorie muncită cu 1-0 împotriva lui Crystal Palace, devenind doar a doua echipă vizitatoare din ianuarie până acum care ia trei puncte în deplasare pe Selhurst Park.

Cu amintiri plăcute de pe Selhurst Park după victoria din ziua inaugurală a sezonului trecut, Arsenal spera la un rezultat similar pentru a-și începe campania în deplasare de data aceasta.

Nicio echipă din Premier League nu a adunat mai multe puncte în deplasare decât cei din nordul Londrei în sezonul 2022/23, iar echipa lui Arteta a fost cea care s-a apropiat cel mai mult în timpul unei prime reprize foarte disputate.

Eddie Nketiah a nimerit bara cu un șut de pe dreapta, înainte ca jucătorul de 24 de ani să rateze complet ținta cu următorul său efort, după ce a fost servit ideal de Declan Rice.

Apărătorul englez al lui Crystal Palace #06 Marc Guehi (R) se apropie în timp ce atacantul englez al lui Arsenal #14 Eddie Nketiah trage, dar lovește stâlpulAFP

Martin Ødegaard avea să îl testeze pe portarul Sam Johnstone cu un șut de la distanță înainte de pauză, dar o Arsenal frustrată a fost forțată să meargă la vestiare la egalitate după o primă repriză pe care a dominat-o.

Nemulțumită că nu a fost în avantaj la pauză, Arsenal a început cu capul sus a doua repriză și în cele din urmă a găsit o breșă meritată.

Aceasta a venit și cu un dram de noroc, Nketiah obținând o lovitură de pedeapsă pentru echipa sa după ce a fost doborât de Johnstone în interiorul careului.

Având nevoie de puțin timp pentru a ajunge la concluzia că a fost fault, arbitrul David Coote a indicat punctul de pedeapsă, unde Ødegaard s-a achitat cu brio de sarcină pentru a înscrie primul său gol din noua campanie.

Apărătorul japonez al lui Arsenal #18 Takehiro Tomiyasu (R) părăsește terenul după ce a fost eliminatAFP

Mulți s-ar fi așteptat ca Arsenal să forțeze și să pună capăt meciului, însă într-o perioadă de doar șapte minute Takehiro Tomiyasu a primit două cartonașe galbene, fapt ce a răsturnat complet disputa.

Internaționalul japonez a primit primul galben, pe bună dreptate, pentru că a întârziat o repunere de la margine, înainte ca arbitrul să-l elimine pe fundașul lateral câteva momente mai târziu pentru o prezumtivă împingere a atacantului lui Crystal Palace, Jordan Ayew, dar contactul lui Tomiyasu a părut, în cel mai bun caz, minim.

În cele din urmă, forțat să joace aproape o jumătate de oră în 10 oameni, Arteta va fi recunoscător că echipa locală a fost la fel de pasivă în abordarea lor.

În ciuda avantajului de un om, Crystal Palace s-a chinuit să își creeze oportunități reale și, în timp ce Eberechi Eze a părut cel mai amenințător în tricoul roșu și albastru, dinamicul mijlocaș nu a reușit să inspire o revenire a Vulturilor, Tunarii menținându-și în cele din urmă avantajul minim.