Palmer, din nou la rampă în victoria lui Chelsea în fața lui Newcastle

Palmer, decisiv pentru Chelsea
Palmer, decisiv pentru ChelseaAFP
Cole Palmer și-a dovedit încă o dată valoarea pentru Chelsea, marcând și oferind o pasă de gol în victoria cu 3-2 pe teren propriu în fața lui Newcastle United, în timp ce Blues a obținut doar a patra victorie în ultimele 28 de meciuri din Premier League (PL) împotriva unor echipe care încep ziua deasupra lor în clasament.

Într-un meci între două echipe cu mulți bani, tone de ambiție și multe accidentări, Chelsea a tras primul semnal, marcând cel mai devreme gol acasă în PL din 2018.

O degajare slabă a lui Sven Botman l-a invitat pe Palmer să tragă de la marginea careului, iar șutul său a fost reluat inteligent de Nicolas Jackson, aflat pe traiectoria balonului, pentru a înscrie al nouălea său gol PL al sezonului în minutul 6.

Echipa lui Mauricio Pochettino cu greu ar fi putut avea un început mai bun, dar nu a putut prelua controlul jocului și, în consecință, nu a reușit să capitalizeze avantajul lor, în timp ce o echipă a lui Newcastle sub nivelul de joc - afectată de accidentarea lui Anthony Gordon la genunchi în prima repriză - a avut ocazia de a pedepsi gazdele.

Alexander Isak a profitat și l-a învins pe Petrovic chiar înainte de finalul primei părți.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by StatsPerform

Orice le-ar fi spus Pochettino la pauză elevilor săi la cabine s-a dovedit a avea un impact devastator pe terenul de joc, deoarece Chelsea a ieșit cu toate armele de foc în a doua repriză.

Palmer a găsit spațiu între linii și a tras la colțul scurt de la distanță pentru a-și aduce din nou echipa în avantaj, iar în timp ce Raheem Sterling a ratat șansa sa de unu la unu câteva momente mai târziu, înlocuitorul Mykhailo Mudryk a fost la îndemână pentru a consolida avantajul londonezilor.

În plină viteză, ucraineanul l-a ocolit pe Martin Dúbravka și a marcat un gol care s-a dovedit a fi crucial, deoarece Jacob Murphy a trimis mingea în vinclu la finalul meciului, pentru a crea un final tensionat de partidă.

Chelsea a rezistat, dar rămâne în ultima jumătate a clasamentului, la un punct în spatele lui Newcastle, locul 10, cu un meci în minus. Ambele echipe sunt în acțiune în sferturile de finală ale Cupei FA în acest weekend, în timp ce Pochettino și Eddie Howe se pregătesc pentru ultima lor șansă la argint în 2023/24.

Flashscore Omul meciului: Malo Gusto (Chelsea)