Manchester City rezistă și obține o victorie la limită în deplasare la Bournemouth

Mijlocașul englez al lui Manchester City #47 Phil Foden sărbătorește după ce a marcat golul de deschidere a meciului AFP
Manchester City și-a menținut recordul de 100% în fața lui Bournemouth în Premier League (PL), învingând-o cu 1-0 pe Vitality Stadium - a 14-a victorie consecutivă în campionat în fața Cireșelor.

Vizitatorii fuseseră în mod remarcabil conduși în ultimele șase meciuri de campionat în deplasare înainte de runda de astăzi, dar au reușit să treacă în avantaj prin Phil Foden.

Englezul a marcat al patrulea său gol în tot atâtea apariții împotriva lui Bournemouth, după ce Neto nu a putut decât să respingă șutul lui Erling Haaland direct în calea sa.

Cea mai bună ocazie a lui Bournemouth i-a aparținut lui Milos Kerkez, dar șutul puternic al fundașului stânga a fost respins de Ederson.

Gazdele au început mult mai bine repriza secundă, iar Marcus Tavernier a șutat slab într-un moment favorabil, Rúben Dias respingând cu capul, după ce Ederson a fost culcat la pământ.

Lipsa de inspirație a gazdelor a fost evidentă pe final, ploaia de centrări greșite permițându-le celor de la City să le respingă. Una dintre ele a găsit totuși capul rezervei Enes Ünal în prelungiri, dar reluarea fostului jucător al lui City a trecut agonizant pe lângă poartă, în ceea ce ar fi putut fi un debut memorabil pe teren propriu pentru jucătorul turc.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by Stats Perform

Înfrângerea face ca seria de meciuri fără victorie în campionat pentru Bournemouth să ajungă la șapte, în timp ce echipa lui Pep Guardiola revine la un singur punct de liderul Liverpool în cursa pentru un al patrulea titlu consecutiv fără precedent în PL.

Flashscore Omul meciului: Phil Foden (Manchester City)