Managerul Mikel Arteta deplânge primele goluri care au îngreunat viața lui Arsenal

Mikel Arteta își încurajează echipa pe Emirates
Mikel Arteta își încurajează echipa pe EmiratesReuters
Mikel Arteta (41 de ani) a deplâns vulnerabilitatea defensivă a lui Arsenal la începutul meciurilor, în timp ce Fulham a devenit cea mai recentă echipă care a marcat un gol rapid pentru a pune gazdele imediat pe picior greșit în remiza, 2-2, din Premier League de sâmbătă.

Arsenal a cedat la 57 de secunde după startul partidei, când Andreas Pereira (27) a profitat de o pasă greșită a lui Saka spate și a trimis vizitatorii în avantaj chiar înainte ca fanii să se așeze pe locurile lor.

Golul a făcut din Arsenal prima echipă din istoria Premier League care a primit un gol în primul minut de trei ori într-un an calendaristic.

"Avem această situație de o mie de ori în fotbal. Am cedat mingea într-o zonă foarte periculoasă și a fost o finalizare foarte frumoasă", a declarat Arteta pentru BBC.

"Încă de la început, am luat un gol incredibil. Îți faci viața foarte dificilă. Dar echipa a reacționat foarte bine.

"Am dominat meciul și ne-am creat nenumărate ocazii și ar fi trebuit să marcăm cu ușurință cinci, șase, șapte goluri. Când ai făcut cel mai dificil lucru - să revii în avantaj împotriva unei echipe bine organizate - trebuie să-ți aperi careul la corner".

După ce nu a reușit să găsească golul în prima repriză, Arteta a făcut schimbări în a doua repriză și a fost fericit să vadă că înlocuitorii Fabio Vieira (23) și Eddie Nketiah (24) au readus Arsenal înapoi în joc.

Vieira a obținut mai întâi penalty-ul pentru Bukayo Saka (21), care a egalat scorul la 1-1, înainte de a oferi pasa decisivă pentru ca Nketiah să facă 2-1.

"Fabio a fost implicat în tot ceea ce am creat și sunt foarte mulțumit de asta. Să vezi jucători cu abilitatea de a crea și de a profita de ocazii de calitate", a declarat Arteta.

Statisticile meciului Arsenal - Fulham
Statisticile meciului Arsenal - FulhamStatsPerform

"La fel și cu Eddie (Nketiah). Este vina mea că Fabio nu a jucat mai mult, iar astăzi mi-a dat motive să îl joc mai mult".

Cu toate acestea, Fulham a marcat un gol egalizator târziu, prin Joao Palhinha (28), dintr-un corner, deși a rămas în 10 oameni, ceea ce l-a lăsat pe Arteta furios, iar Arsenal a pierdut două puncte și nu a reușit să treacă în fruntea clasamentului.

”Trebuie să arătăm un alt nivel de angajament și dorință. Nu poți să primești gol când ești în superioritate”, a spus el.

”Este singura șansă pe care o au și ești pedepsit. Cu toate acestea, mai ai încă două ocazii și nu înscrii, asta este povestea jocului.”