Man United o învinge pe Chelsea și obține biletele pentru Liga Campionilor

Casemiro celebrează deschiderea scorului contra lui Chelsea
Casemiro celebrează deschiderea scorului contra lui ChelseaAFP
Manchester United avea nevoie doar de o remiză pentru a-și asigura participarea în sezonul viitor al Ligii Campionilor, dar a luat toate cele trei puncte în întâlnirea cu Chelsea după o victorie confortabilă cu 4-1.

Manchester United - Chelsea 4-1

”Diavolii roșii” au început în forță duelul cu Chelsea și au preluat conducerea încă din minutul 6, când Casemiro a marcat al patrulea său gol în Premier League.

Echipa lui Erik ten Hag și-a dublat avantajul în minutele de prelungire ale primei reprize (45+5), când Anthony Martial a avut de îndeplinit o simplă formalitate după ce pasa lui Jadon Sancho l-a lăsat singur în fața porții goale.

Bruno Fernandes a marcat din penalty în minutul 73, înainte ca Marcus Rashford să înscrie la rându-i cinci minute mai târziu și să devină astfel primul jucător din ultimul deceniu care marchează 30 de goluri într-un sezon pentru United.

Golul de onoare al oaspeților a fost marcat de portughezul Joao Felix cu un minut înainte de expirarea timpului regulamentar.

Cu acest succes, Man United a urcat pe locul trei în Premier League (72p), devansând-o pe Newcastle (70p) și reușind să obțină biletele pentru cea mai importantă competiție inter-cluburi cu o etapă înainte de final.

De cealaltă parte, Chelsea a adăugat încă un rezultat negativ la un sezon de coșmar, pe care îl va încheia cu una dintre cele mai slabe clasări din ultimele decenii.

Albaștrii se află momentan pe poziția a 12-a în clasament (43p), la un punct în spatele lui Crystal Palace. Dacă ordinea se va menține și după ultima etapă, va fi cea mai slabă clasare a formației de pe Stamford Bridge din 1993/94 încoace, când a terminat pe locul 14.

Dacă va reuși să mai urce o poziție în clasament, va egala contraperformanța din sezoanele 1992/93, 1994/95 și 1995/96 când a terminat pe locul 11.