Luptă încinsă la subsolul Premier League: Everton produce surpriza. Leicester, pe loc retrogradabil

McNeil și Iwobi (Everton) sărbătoresc alături de suporteri
McNeil și Iwobi (Everton) sărbătoresc alături de suporteriAFP
Patru echipe implicate în lupta pentru evitarea retrogradării au disputat luni seara ultimele meciuri din cadrul etapei cu numărul 35 din Premier League.

Fulham - Leicester 5-3

Leicester, campioana a Angliei în sezonul 2015-2016, este foarte aproape de retrogradare. În urma înfrângerii clare de la Fulham și a celorlalte rezultate, jucătorii antrenați de Dean Smith au căzut pe locul 18 - retrogradabil.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

În meciul de luni, Fulham s-a distanțat rapid pe tabela de marcaj, în minutul 18 conducând deja cu 2-0, iar până la pauză au mai marcat un gol. După pauză, Cairney a făcut dubla, iar oaspeții au redus din handicap prin Barnes.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Vardy a ratat un penalty, înainte ca Wilian să reușească și el dubla și să ducă scorul la 5-1 (min 70). Leicester a mai punctat de două ori prin Madison (81) și Barnes (89), însă nu a fost suficient pentru a evita înfrângerea.

Brighton - Everton 1-5

Brighton a ratat șansa de urca pe locul 6, peste Tottenham, în urma înfrângerii surprinzătoare cu codașa Everton. Oaspeții au început în forță partida și Doucoure a marcat încă din primul minut. Același Doucoure a făcut dubla în minutul 29, iar după șase minute autogolul lui Steele a dus scorul la un surprinzător 0-3.

În repriza secundă, McNeil a făcut dubla în minutele 76 și 90+6, în timp ce Mac Allister a marcat golul de onoare pentru gazde (min. 79).

În urma acestei victorii, Everton a reușit să urce pe locul 17, ultimul loc care nu retrogradează.

Nottingham - Southampton 4-3

Nottingham a reușit o victorie colosală în lupta pentru evitarea retrogradării, în timp ce Southampton mai are doar șanse matematice de a scăpa de eșalonul secund.

În urma acestei victorii, gazdele au acumulat 33 de puncte și au părăsit locurile retrogradabile. Urmează însă trei etape de foc în subsolul clasamentului: Nottingham, Everton, Leicester și Leeds încearcă să evite cele două locuri retrogradabile rămase, în condițiile în care Southampton este ca și retrogradată.