Liverpool pierde șefia în Premier League după un derby electrizant! Fernandes a înscris de la 40m

Manchester United și Liverpool au încheiat la egalitate, scor 2-2, în derby-ul din runda cu numărul 32 din Premier LeagueAFP
Manchester United și Liverpool au încheiat la egalitate, scor 2-2, în derby-ul din runda cu numărul 32 din Premier League.

Manchester United - Liverpool 2-2

Cu 7 etape rămase de disputat din actualul sezon, lupta pentru titlu devine una tot mai strânsă în Premier League. După ce a ratat șansa de a ajunge din nou în fruntea campionatului, Liverpool rămâne pe loc secund, însă la egalitate de puncte cu liderul Arsenal (71) și la o singură lungime distanță de urmăritoarea Manchester City.

În derby-ul de pe Old Trafford, cormoranii au preluat conducerea la mijlocul primei părți, când Luis Diaz a reluat spectaculos în poarta lui Onana în urma unui corner, oaspeții intrând la pauză cu avantaj.

În partea secundă, fanii prezenți pe Teatrul Viselor au fost martorii a două reușite superbe care vor fi cu siguranță incluse în topul celor mai frumoase goluri din acest sezon.

La scurt timp după ce jocul a fost reluat, Bruno Fernandes a speculat o pasă trimisă greșit la mijlocul terenului de Quansah și a șutat direct pe poartă, reușind să îl învingă pe Kelleher de la mai bine de 40 de metri.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

După atacuri furibunde ale elevilor lui Klopp, tabela avea să fie modificată tot de Diavolii Roșii, puștiul Kobbie Mainoo contorizând un gol superb în urma unui șut din întoarcere.

Luis Diaz și Salah și-au trecut și ei în cont două mari ratări pentru Liverpool. Cel din urmă și-a respectat statutul de golgheter și a adus egalarea în minutul 84, în urma unui penalty obținut de Harvey Elliott. Egipteanul a ajuns la reușita cu numărul 17 în Premier League.

În prelungirile partidei, ambele formații au irosit șanse bune prin Antony și Luis Diaz.

De partea cealaltă, elevii lui Ten Hag rămân în afara locurilor europene, pe poziția a 6-a, cu 49 de puncte.