Liverpool, cu doi jucători eliminați, pierde în prelungiri cu Tottenham

Diogo Jota a văzut cartonașul roșu
Diogo Jota a văzut cartonașul roșuProfimedia
Derby-ul rundei a șaptea din Premier League, dintre Tottenham și Liverpool, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Tottenham - Liverpool 1-2

Curtis Jones a primit primul cartonaș roșu din carieră în minutul 26, după o intrare imprudentă. Arbitrul Simon Hooper i-a acordat inițial cartonașul galben, însă după consultarea VAR a schimbat decizia și l-a eliminat. Cu un om mai puțin, jucătorii lui Klopp au reușit să înscrie prin Luis Diaz, însă golul a fost anulat pentru offside.

Tottenham a deschis scorul în minutul 36, după o combinație pe traseul Maddison - Richarlison - Heung-Min Son, acesta din urmă marcând din fața porții. Cody Gakpo a reușit să egaleze în al patrulea minut de prelungire din prima repriză, deși era accidentat.

Înlocuitorul lui Gakpo, Diogo Jota, a primit două cartonașe galbene în decurs de nici două minute 68-69 și a fost și el eliminat. Cu doi oameni mai puțin, Liverpool a fost aproape să reziste în fața ofensivei lui Tottenham. În minutul 90+6, Matip a reluat nefericit, în propria poartă, o centrare de pe dreapta și Tottenham a câștigat cele trei puncte puse în joc.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Tottenham rămâne neînvinsă în Premier League și urcă pe locul doi, la un singur punct în spatele liderului Manchester City. Liverpool putea urca pe primul loc în cazul unei victorii, însă suferă prima înfrângere a sezonului și rămâne cu 16 puncte.