Ionuț Radu a debutat în Premier League și Bournemouth a reușit prima victorie a sezonuluiProfimedia
Ionuț Radu a fost titular în partida pe care Bournemouth a câștigat-o pe teren propriu în fața celor de la Burnley, scor 2-1.

Bournemouth - Burnley 2-1

Ionuț Radu a fost învins după 11 minute, când voleul lui Charlie Taylor, din afara careului mare, l-a lăsat fără replică pe portarul român.

Coechipierii lui Radu au reușit să restabilească egalitatea în minutul 22. Reușita lui Billing din minutul 76 a adus cele trei puncte pentru gazde, care bifează astfel prima victorie a sezonului.

Pentru evoluția lui, Ionuț Radu a primit din partea Flashscore una dintre cele mai mici note ale gazdelor, 6,6.

După zece etape, Bournemouth are doar șase puncte (V1, E3, Î6) și se află pe locul 17.

Note jucători Bournemouth
Note jucători BournemouthFlashscore

Ionuț Radu a fost inclus în lotul lărgit al stranierilor convocați de Edi Iordănescu pentru ultimele partide din preliminariile EURO 2024, împotriva Israelului și a Elveției. Deoarece până acum la Bournemouth nu a evoluat decât în două partide din cupe, Ionuț Radu nu a fost convocat la precedentele partide ale naționalei.