Duelul coloșilor în Arabia Saudită. Cosmin Contra vs. Steven Gerrard

Cosmin Contra, înfrângere în fața lui Steven Gerrard
Cosmin Contra, înfrângere în fața lui Steven GerrardProfimedia
Echipa antrenată de românul Cosmin Contra, Damac, a pierdut deplasarea de la Al-Ettifaq, echipă antrenată de Steven Gerrard, scor 1-3, meci disputat în etapa a 5-a din campionatul Arabiei Saudite.

Pentru echipa tehnicianului român a marcat Kevin N'Koudou în minutul șapte al partidei, dar echipa pregătită de fostul star al lui Liverpool și-a revenit repede, Moussa Dembele marcând dubla în minutul 13, respectiv 23, iar Al Shamrani a închis tabela în minutul 68.

Rezultate slabe pentru Cosmin Contra în Arabia Saudită

Cosmin Contra nu are meciuri câștigate în noul sezon din Arabia Saudită, iar Damac ocupă locul 16 în clasament, cu 3 puncte acumulate.

În cele 4 etape jucate până la acest meci, Damac a pierdut cu 0-1 în fața lui Al-Taee (în prima etapă) și a terminat la egalitate cu Al Riyadh (pe teren propriu, scor 2-2, în etapa a doua), Al Shabab (în deplasare, scor 1-1, în etapa a treia) și Al Fateh (pe teren propriu, scor 2-2, în etapa a patra).

Rămas fără echipă din iulie 2022, când a fost demis de conducerea celor de la Al-Ittihad, Cosmin Contra a semnat cu Damac în primăvara anului 2023.

Cosmin Contra l-a înlocuit pe Kresimir Rezic, demis în urma unui alt eșec, 2-1 cu Al-Taawon în ultima etapă de campionat.