Derby cu răsturnări de situație în Arabia Saudită: Gol spectaculos Benzema, hat-trick Mitrovic

Benzema privește unul dintre golurile marcate din Mitrovic
Benzema privește unul dintre golurile marcate din MitrovicAFP
Răsturnări de situație și șapte goluri, unul mai spectaculos ca altul, în derby-ul dintre Al Ittihad și Al Hilal din Arabia Saudită.

Al Ittihad - Al Hilal 3-4

Gazdele au avut parte de o primă repriză de vis, reușind să conducă la pauză cu 3-1 prin golurile lui Romarinho, Benzema și Hamdallah, în timp ce pentru Al Hilal a punctat Mitrovic

Repriza a doua a fost însă total opusă. După doar 26 de minute, Al Hilal a anulat handicapul și a trecut la conducere. Mitrovic a mai înscris de două ori (min 60, 65), iar golul victoriei a fost înscris de Al Dawsari. Apoi și-a intrat în rol portarul Bono, care a reușit să blocheze tentativele gazdelor de a restabili egalitatea.

Benzema și Mitrovic au înscris cele mai spectaculoase goluri ale serii. Francezul l-a păcălit pe Bono cu o execuție de finețe, în timp ce sârbul a reluat din voleu în vinclu.

În urma acestei victorii, Al Hilal a detronat-o pe Al Ittihad și a urcat pe prima poziție a clasamentului după cinci etape scurse.