Cursă în trei pentru titlu în Premier League, cu doar șapte etape înainte de final

Pot Manchester City și Pep Guardiola să le prindă pe Arsenal și Liverpool?
Pot Manchester City și Pep Guardiola să le prindă pe Arsenal și Liverpool?Profimedia
Liverpool a făcut un pas greșit în cursa pentru titlu în Premier League, duminică, într-un egal dramatic 2-2 la Manchester United, lăsând-o pe Arsenal în continuare pe primul loc datorită golaverajului.

Sâmbătă, tunarii s-au impus cu 3-0 la Brighton, în timp ce Manchester City a reacționat după ce a fost condusă devreme la Crystal Palace și s-a impus cu 4-2.

Clasamentul Premier League
Clasamentul Premier LeagueFlashscore

Arsenal: 71 de puncte (+51 la diferența de goluri)

Tunarii se apropie tot mai mult de primul titlu din ultimii 20 de ani.

Oamenii lui Mikel Arteta au obținut 10 victorii și o remiză, în deplasare la City, în ultimele 11 meciuri din Premier League și au acumulat, de asemenea, ceea ce ar putea fi un avantaj crucial în ceea ce privește diferența de goluri în această perioadă.

Cu mai puțin de un an în urmă, lupta pentru titlu a lui Arsenal a fost încheiată în mod realist de o înfrângere umilitoare cu 3-0 acasă cu Brighton.

În acest weekend, rolurile au fost inversate, deoarece oaspeții nu au avut nicio șansă în fața tunarilor.

Rezultatele lui Arsenal
Rezultatele lui ArsenalFlashscore

Cu toate acestea, o cursă spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima dată în 14 ani s-ar putea dovedi o distragere a atenției și ar putea diminua energia lui Arsenal.

Aceștia se confruntă cu Bayern Munchen în următoarele două săptămâni și vor înfrunta City sau Real Madrid în semifinale dacă vor avansa.

Urmează, de asemenea, meciuri dificile în deplasare la rivalii din nordul Londrei, Tottenham și la Manchester United, dar Arsenal are motive să creadă. Destinul titlului este din nou în mâinile lor.

Liverpool: 71 puncte (+42)

Liverpool a suferit un caz de deja vu pe Old Trafford, la doar trei săptămâni după o înfrângere cu 4-3 acolo, în sferturile de finală ale Cupei Angliei.

Încă o dată, a fost un caz de ocazii ratate și momente izolate de magie din partea lui United, care ar fi putut să-i împiedice pe vechii lor rivali să-și egaleze recordul de 20 de titluri în prima ligă engleză.

Un alt derby local dificil așteaptă mai târziu în această lună, în deplasare la Everton, în timp ce Liverpool se confruntă cu Tottenham și Aston Villa, care aspiră la Liga Campionilor, în două dintre ultimele trei meciuri.

Manchester City: 70 puncte (+40)

City rămâne amenințătoare în încercarea de a deveni prima echipă care câștigă patru titluri consecutive în prima ligă engleză.

Kevin De Bruyne a primit seara liberă pentru victoria de miercuri cu 4-1 împotriva lui Aston Villa și a arătat valoarea odihnei, deoarece a marcat de două ori și l-a servit pe Erling Haaland pentru a pune capăt secetei sale de goluri la Palace.

Provocarea de a se confrunta cu puternica Real Madrid îi așteaptă pe oamenii lui Pep Guardiola în Liga Campionilor, dar cu greu ar fi putut cere un meci mai bun weekendul viitor între aceste sferturi de finală decât acasă la Luton.

City pare să aibă cel mai bun program dintre cele trei pretendente, dar încă mai are nevoie ca ambii lor rivali să se împiedice.