Cum și-a petrecut noaptea Haaland după ce a depășit recordurile lui Shearer și Cole

Haaland, cele mai multe goluri într-un sezon de Premier League
Haaland, cele mai multe goluri într-un sezon de Premier LeagueProfimedia
Manchester United a învins cu 3-0 pe West Ham United și a trecut pe primul loc în clasamentul Premier League.

Haaland a fost din nou în lumina reflectoarelor după ce a marcat în minutul 70 golul de 2-0, printr-o frumoasă ”scăriță” reușită în urma unei pase primite de la Grealish.

În urma acestui gol, atacantul norvegian a devenit fotbalistul cu cele mai multe reușite într-un sezon de Premier League.

Haaland a ajuns la 35 de goluri și i-a depășit pe Andrew Cole și Alan Shearer, care au marcat câte 34 în sezoanele 1993/1994 și respectiv 1994/1995.

Performanța lui Haaland este cu atât mai mare cu cât numărul de etape este acum de 38, față de 42 ale predecesorilor săi.

City mai are are încă cinci etape de jucat așa că recordul ”mașinăriei” de fotbal poate fi îmbunătățit.

Haaland este la primul său sezon în Premier League, iar recordul doborât miercuri seara este cu atât mai special cu cât el a venit tocmai într-un meci cu West Ham United, echipa împotriva căreia a marcat primele goluri la venirea în Anglia.

"A fost o seară specială și un moment special. Da, sunt foarte fericit și mândru. Bineînțeles că știam despre asta, dar noi tot timpul încercăm să ne creăm ocazii de a marca. Nu a fost ușor. Cei de la West Ham au venit aici pentru a încerca să se apere timp de 90 de minute și am avut puțin de muncă în prima repriză. Dar în cea de-a doua, Nath, eu și Phil am marcat așa că a fost o victorie importantă", a declarat Haaland pentru Sky.

Următorul record de doborât pentru Haaland este cel al lui Dixie Dean, care a marcat 63 de goluri pentru Everton în sezonul 1927-28 în toate competițiile.

Haaland are acum 51, dar atacantul spune că în momentul de față se gândește doar la partida cu Leeds din weekend.

"Nu, nu mă gândesc la asta acum. Voi adormi cu acest meci în gând, iar de mâine mă gândesc cum să obțin cele trei puncte împotriva lui Leeds. Nu va fi ușor cu un nou manager și toate celelalte, dar nu putem continua să ne gândim la aceste recorduri. Aș lua-o razna, așa că nu mă gândesc la Leeds. Mă voi duce acasă acum, voi juca niște jocuri video, voi mânca ceva și apoi voi dormi, iar de mâine gândul îmi va fi la Leeds. Asta e viața mea", a mai spus Haaland.

Performanța norvegianului a fost apreciată și de antrenorul său, Pep Guardiola.

"A fost ceva special, cred că a meritat-o. Toată echipa a meritat-o, pentru că fără echipă nu ar fi putut să o facă, dar el este un atacant special. Ne bucurăm foarte mult pentru el, și nu spun asta doar pentru că lucrez cu el ca manager.

Cred că toată lumea este fericită că îl are alături de noi. Bineînțeles că acest record va fi doborât mai devreme sau mai târziu, poate chiar de el în viitor sau poate de altcineva, dar acest cineva va trebui să marcheze multe goluri”, a spus șeful lui City.