City o zdrobește pe Luton în repriza secundă și urcă provizoriu pe primul loc în Premier League

Doku (stânga) a fost jucătorul meciului
Doku (stânga) a fost jucătorul meciuluiProfimedia
Manchester City s-a impus la scor în partida de pe teren propriu contra celor de la Luton, în etapa a 33-a din Premier League.

Manchester City - Luton 5-1

Manchester City a urcat în fruntea clasamentului Premier League, cel puțin temporar, după ce a învins confortabil Luton Town cu 5-1 și și-a extins recordul de invincibilitate în campionat la 17 meciuri (V13, E4).

Neînvinsă pe Etihad Stadium din noiembrie 2022 (V21, E6), City a revenit în campionat după o remiză captivantă de 3-3 la mijlocul săptămânii cu Real Madrid în Liga Campionilor.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Jucătorii lui Guardiola au preluat conducerea după doar 2 minute, grație autogolului lui Hashioka. Cetățenii s-au dezlănțuit însă abia în repriza secundă, când Kovacic, Haaland, Doku și Gvardiol și-au trecut numele pe lista marcatorilor. Golul de onoare al oaspeților a fost reușit de Ross Barkley.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

City a urcat pe primul loc, cu două puncte în fața lui Arsenal și Liverpool, care vor juca însă duminică împotriva lui Aston Villa, respectiv Crystal Palace.

În ceea ce o privește pe Luton, înfrângerea o lasă în zona de retrogradare, sub Nottingham Forest și fără victorie în PL în deplasare de când a trecut de Sheffield United în Boxing Day (E3, Î5).