City e la pămînt după unul dintre cele mai slabe meciuri din cariera lui Guardiola

Guardiola după eșecul cu Aston Villa
Guardiola după eșecul cu Aston VillaProfimedia
Manchester City a pierdut la limită, 0-1, meciul cu Aston Villa din Premier League, din etapa a 15-a. Eșecul înseamnă al 4-lea meci la rând fără victorie în campionat.

Site-ul OptaJoe notează câteva contraperformanțe ale lui Manchester City după partida cu Aston Villa.

Manchester City are patru meciuri la rând fără victorie în Premier League.

”Cetățenii” au făcut anterior trei remize înpartidele cu Chelsea, Liverpool și Tottenham.

Fără coordonatorul de joc Rodri, cel mai important jucător din lotul lui Guardiola, mijlocul lui City a fost rupt.

Atacul lui Manchester City a tras doar două șuturi spre poarta lui Emi Martinez, cele mai puține din istorie pentru Guardiola, fie că vorbim despre perioada în care a condus de pe bancă Barcelona sau Bayern Munchen.

De partea cealaltă, Aston Villa a asediat poarta lui Ederson, care a fost de departe cel mai bun jucător al "cetățenilor".

Gazdele au trimis 22 de șuturi către poarta brazilianului, cele mai multe primite de o formație a lui Guardiola, indiferent de competiție.

Nici posesia nu a mai fost de partea lui Guardiola, ci de partea celor de la Aston Villa.

Aston Villa a avut 13 șuturi spre poarta lui City în primele 45 de minute, cele mai multe primite într-o repriză de o formație a lui Guardiola în campionat.

Aston Villa a urcat pe 3 după partida de aseară, depășind-o pe City. Unai Emery a reușit a 10-a victorie în 15 meciuri în acest sezon, iar ultima oară când Villa a obținut atât de multe succese în acest punct al sezonului se întâmpla în stagiunea 1980-1981. Atunci, gruparea din Birmingham reușea să câștige titlul.

City are ocazia să pună stop acestei serii fără victorii duminică, atunci când formația lui Guardiola se deplasează pe terenul nou-promovatei Luton.

Pentru formația lui Unai Emery urmează alt duel de foc, împotriva liderului Arsenal, tot pe Villa Park.