City, din nou lider în Premier League/Liverpool, tot mai aproape de un loc de Champions League

Cetățenii s-au impus cu 3-0 pe teren propriu în fața lui West Ham
Cetățenii s-au impus cu 3-0 pe teren propriu în fața lui West HamAFP
Cetățenii s-au impus cu 3-0 pe teren propriu în fața lui West Ham, în timp ce cormoranii au învins la limită, 1-0, Fulham. Ambele partide au reprezentat restanța cu numărul 38 din Premier League.

Manchester City - West Ham 3-0

City are două mari motive de sărbătoare în urma victoriei de pe Etihad în fața lui West Ham. Trupa lui Guardiola revine pe primul loc în Premier League, în timp ce Haaland, care a înscris golul de 2-0, a stabilit un nou record, devenind fotbalistul cu cele mai multe goluri marcate într-un singur sezon din campionatul englez.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Toate reușitele gazdelor au venit în partea secundă. Ake a înscris cu capul după o lovitură liberă executată de Mahrez, la o fază la care defensiva lui West Ham a fost prinsă pe picior greșit. Haaland și Foden, cu un gol marcat pe final, au consolidat poziția de lider a cetățenilor.

Liverpool - Fulham 1-0

Liverpool revine în formă și se apropie cu pași repezi de un loc de Champions League, după o victorie la limită pe Anfield cu Fulham.

Unicul gol al partidei a fost marcat în prima repriză, în minutul 39, prin Salah, care a transformat din penalty. Pentru egiptean a fost reușita cu numărul 18 în acest sezon în campionat. Liverpool rămâne pe locul 5, la 4 puncte în spatele ultimului loc care duce în Champions League, ocupat de Manchester United.