Chelsea suferă a opta înfrângere a sezonului și a patra consecutivă în deplasare

Nkunku a marcat cu o lovitură de cap
Nkunku a marcat cu o lovitură de capProfimedia
Wolves a reușit să o învingă pe Chelsea în cadrul etapei a 18-a din Premier League.

Wolves - Chelsea 2-1

După un început de meci în oaspeții au dominat, Wolves a reușit să preia controlul partidei. Pauza meciului le-a găsit la egalitate pe cele două echipe. În minutul 51, Lemina a deschis scorul și a adus gazdele în avantaj. Chelsea a avut o ocazie imensă de a egala în minutul 64, însă fundașii lui Wolves au reușit să respingă mingea de pe linia porții.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Prelungirile partidei au fost intense. În minutul 90+3, Doherty a majorat avantajul gazdelor și părea că Wolves se îndreaptă spre o victorie sigură. Nkunku a marcat la debutul în Premier League (min 90+6), iar finalul meciului i-a găsit pe londonezi în căutarea golului egalizator. Jucătorii antrenați de Pochettino nu au reușit însă să mai marcheze și Chelsea a suferit a opta înfrângere a sezonului.

În urma acestui succes, Wolves a reușit să o egaleze la puncte pe Chelsea (22). Cele două formații se află pe locurile 10-11, despărțite doar de golaveraj.