Arsenal leagă victoriile și urcă provizoriu pe locul 2 în Premier League / Luton face surpriza

Faza golului marcat de Gabriel Jesus
Faza golului marcat de Gabriel JesusProfimedia
Arsenal s-a impus în deplasare la Nottingham, scor 1-2, în cadrul etapei cu numărul 22 din Premier League.

Nottingham - Arsenal 1-2

Jucătorii lui Mikel Arteta au reușit să-și asigure cele trei puncte în repriza secundă. După ce a trimis în bară în urma unei combinații de manual pe traseul Saka - Odegaard - Jesus, brazilianul și-a luat revanșa în minutul 65, când a finalizat din unghi printre picioarele portarului Matt Turner.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

După 7 minute, același Gabriel Jesus l-a servit pe Saka perfect, care a finalizat un contraatac rapid cu un șut la colțul lung.

Tunarii au tremurat în ultimele minute, după ce Taiwo Awoniyi a redus din diferență în minutul 89.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

În urma acestui rezultat, Arsenal acumulează 46 de puncte, cu două mai puțin decât liderul Liverpool, care are însă și un meci mai puțin disputat. În etapa viitoare, Arsenal va primi pe teren propriu vizita echipei antrenate de Jurgen Klopp.

Luton - Brighton 4-0

Fulham - Everton 0-0

Crystal Palace - Sheffield Utd 3-2

Aston Villa - Newcastle 1-3