Aston Villa a ratat șansa de a fi pe primul loc de Crăciun pentru prima dată în ultimii 25 de ani

Zaniolo a salvat un punct pentru Aston Villa
Zaniolo a salvat un punct pentru Aston VillaAFP
Un gol dramatic reușit de Nicolò Zaniolo în al optulea minut din prelungirile partidei a salvat o remiză 1-1 pentru Aston Villa împotriva lui Sheffield United în Premier League (PL), prelungind la 10 meciuri seria de invincibilitate a Villans în toate competițiile.

O serie cu adevărat remarcabilă a adus Villa foarte aproape de primul loc în PL și a început partida la fel ca echipa care a obținut un record de 15 victorii consecutive pe teren propriu.

Cu toate acestea, la început le-a fost dificil să spargă noua linie de cinci din spate a lui Chris Wilder, deși șutul lui Moussa Diaby l-a forțat pe Wes Foderingham să intre în acțiune încă de la început.

Amenințarea a continuat și din fazele fixe, dar atât Ezri Konsa, cât și Ollie Watkins au reluat peste, în timp ce echipa de acasă părea să aibă răbdare în căutarea primului gol.

Începutul de sezon al lui Sheffield United nu ar fi putut contrasta mai mult cu cel al lui Villa, iar presiunea a crescut din ce în ce mai mult asupra ultimului club din ligă pe măsura trecerii timpului.

Cu toate acestea, au făcut o treabă admirabilă pentru a ține la distanță atacul lui Unai Emery - care a marcat cele mai multe goluri acasă dintre toate echipele din PL - și fostul jucător al lui Villa, Cameron Archer, a avut chiar și câteva oportunități de a scăpa pe contraatac.

Prima repriză a fost, în cele din urmă, una cu puține ocazii, iar Emery trebuia să schimbe ceva pentru a nu se confrunta cu prima sa remiză albă în fotbalul englez.

Villa a început repriza secundă cu un control total, păstrând peste 95% din posesie în primele 10 minute și introducând chiar mingea în plasă prin Leon Bailey.

Acest gol a fost ulterior anulat din cauza unui fault asupra lui Foderingham în faza de construcție, iar frustrările au crescut pentru Villa, după ce oaspeții au început să aibă propriile ocazii.

Bailey în acțiune
Bailey în acțiuneAFP

Oliver Norwood l-a testat pe Emiliano Martínez de la distanță, înainte ca Konsa să fie aproape de a devia în propria poartă.

La scurt timp după, Gustavo Hamer l-a servit ideal pe Archer, care a deschis scorul pe Villa Park spre stupoarea fanilor gazdă.

Multele minute de prelungire le-au dat speranțe celor de la Villa că pot reveni în joc, iar rezerva Zaniolo a fost cel care s-a înălțat pentru a întâlni centrarea lui Douglas Luiz și a marcat cu capul peste Foderingham, salvând un punct în ultimele momente ale partidei.

O lovitură dureroasă pentru Sheffield United, care nu a reușit să obțină prima victorie în deplasare a sezonului, în timp ce Villa a ratat șansa de a fi pe primul loc de Crăciun pentru prima dată în ultimii 25 de ani.