Arsenal, lider în Premier League după victoria cu Brighton / Senzația Aston Villa continuă

Arsenal s-a impus cu 2-0 în fața lui Brighton
Arsenal s-a impus cu 2-0 în fața lui BrightonAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate în runda cu numărul 17 din Premier League.

Arsenal - Brighton 2-0

Un meci dominat de la un capăt la altul de elevii lui Arteta, care devin lideri în acest moment în Premier League, cel puțin până la startul duelului de duminică seară dintre Liverpool și Manchester United.

După o primă repriză în care tunarii s-au jucat efectiv cu ocaziile, deschiderea de scor avea să vină în actul secund, în minutul 53, când Gabriel Jesus nu a mai iertat și a punctat pentru 1-0.

Arsenal a continuat să domine la toate capitolele chiar și după ce a intrat în avantaj, golul 2 venind însă în minutele de final (min 87). Kai Havertz l-a învins și el pe portarul Verbruggen, care a avut intervenții foarte bune pe parcursul partidei.

Tunarii sunt lideri cu 39 de puncte, la 2 unități distanță de Liverpool, cormoranii având șansa de a reveni pe prima poziție în cazul în care înving United.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Brentford - Aston Villa 1-2

Aston Villa continuă să facă senzație în meciurile competitive, ajungând în Premier League la cea de-a treia victorie consecutivă. Trupa lui Unai Emery este în acest moment pe 2, la 1 singur punct distanță de Arsenal, dovedindu-se a fi un competitor important în lupta pentru titlu.

Deși gazdele au condus la pauză cu 1-0 pe Brentford Community Stadium, demonstrând din nou faptul că sunt un adversar incomod, acest lucru nu i-a speriat pe cei de la Villa, care au reușit să întoarcă rezultatul după pauză.

Cu 20 de minute înainte de final, Brentford a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Mee, lucru de care oaspeții au reușit să profite din plin.

Moreno (min 77) și golgheterul Watkins (min 85), care a contorizat cea de-a 9-a reușită din acest sezon, au adus victoria pentru Aston Villa.

În prelungiri, egalitatea a fost restabilită în ceea ce privește numărul de jucători de pe teren, întrucât Kamara i-a forțat pe cei de la Villa să încheie partida în 10 oameni după ce a încasat un cartonaș roșu.

Statistici

În cealaltă partidă care a început de la ora 16:00, West Ham s-a impus pe teren propriu în fața lui Wolves, scor 3-0.