Arsenal pierde teren. ”Coțofenele” le-au dat lovitura de grație ”Tunarilor”

Anthony Gordon a marcat golul decisiv pentru Newcastle
Anthony Gordon a marcat golul decisiv pentru NewcastleAFP
Newcastle United a confirmat revenirea de formă din Premier League, cu o victorie uriașă împotriva celor de la Arsenal Londra. ”Coțofenele” s-au impus cu 1-0 și s-au apropiat la patru lungimi de rivalii lor londonezi.

Newcastle United - Arsenal Londra 1-0

Arsenal a fost echipa mai periculoasă în prima repriză, însă din cele opt șuturi expediate spre poarta lui Pope, doar unul și-a atins ținta și acela fără să producă efecte pe tabela de marcaj.

De cealaltă parte, Newcastle nu a înregistrat niciun șut pe poartă în prima poartă, însă a făcut-o atunci când a contat mai mult.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Anthony Gordon a marcat în minutul 64, însă acordarea golului nu a fost deloc simplă, fiind nevoie de o lungă analiză VAR condusă de Andy Madley, care a luat în considerare mai mulți factori. În primul rând, dacă centrarea lui Willock către Gordon pentru gol a ieșit în afara terenului, apoi dacă Joelinton l-a faultat pe Gabriel în faza de construcție și, în cele din urmă, dacă a existat un posibil offside.

Dar, nefiind găsit nimic concludent, golul a fost validat, iar Newcastle a ajuns la șapte meciuri fără înfrângere în Premier League, o serie care i-a permis să urce pe locul 6 în clasament, cu 20 de puncte, cu trei mai puțin decât Liverpool, care ocupă momentan ultimul loc de Liga Campionilor (4), dar are și un meci mai puțin.

Arsenal rămâne pe poziția a 3-a cu 24 de puncte, dar a pierdut teren în fața lui Manchester City, care s-a impus mai devreme cu 6-1 în fața lui Bournemouth și a revenit pe prima poziție a clasamentului.