Arbitrii au admis o eroare a VAR la meciul Tottenham - Brighton

Solly March (Brighton) gesticulează în timpul meciului cu Tottenham
Solly March (Brighton) gesticulează în timpul meciului cu TottenhamAFP
Organismul responsabil cu arbitrajul profesionist din Anglia (PGMOL) a recunoscut că echipa Brighton ar fi trebuit să beneficieze de un penalty în cursul meciului cu Tottenham Hotspur (1-2), disputat sâmbătă la Londra în cadrul etapei a 30-a din Premier League, anunță mass-media britanică.

”Howard Webb, responsabilul principal cu arbitrajul din cadrul PGMOL, a prezentat scuze clubului Brighton și a discutat cu ei despre procesul de luare a deciziilor în timpul acestui meci”, precizează Sky Sports.

La scorul de 1-1, arbitrul Stuart Atwell și echipa din camera VAR nu au avut nicio reacție atunci când Pierre-Emile Hojbjerg l-a faultat în suprafața de pedeapsă pe Karou Mitoma, jucătorul lui Brighton, în minutul 74.

Cinci minute mai târziu, Harry Kane a marcat golul prin care Tottenham a câștigat partida cu 2-1.

Înaintea de acest moment, Brighton avusese deja două goluri anulate de VAR pentru hențuri, ce de-al doilea provocând o altercație pe marginea terenului, soldată cu eliminarea celor doi antrenori, Cristian Stellini și Roberto de Zerbi.

Conform BBC, Brighton a cerut de asemenea explicații și în legătură cu aceste incidente din timpul meciului cu Spurs: două goluri refuzate, un penalty neacordat și eliminarea lui Roberto de Zerbi, considerând că tehnicianul a încercat să calmeze spiritele pe marginea terenului.

Este pentru a treia oară în acest sezon când PGMOL își prezintă scuze pentru erori care au afectat-o pe Brighton.

O victorie pe terenul lui Tottenham le-ar fi permis elevilor lui Roberto de Zerbi să revină la un punct de Spurs (locul 5), Brighton având și două meciuri mai puțin disputate.