Greu fără Messi: Inter Miami umilită de NY Red Bulls în MLS, cu Alba, Busquets și Suarez pe teren

Inter Miami - NY Red Bulls
Inter Miami - NY Red BullsProfimedia
Inter Miami a suferit a doua și cea mai grea înfrângere din acest sezon de MLS. Fără Messi, accidentat, echipa patronată de David Beckham a pierdut cu scorul de 4-0 pe terenul celor de la New York Red Bulls, într-o partidă disputată pe o ploaie torențială.

Fără Lionel Messi, Inter Miami suferă intens. Argentinianul este accidentat și ratează și partidele de pregătire ale naționalei sale.

După ce etapa trecută învinsese DC United într-o manieră entuziasmantă, formația antrenată de Tata Martino a cedat sâmbătă la scor cu New York Red Bulls.

Cei doi antrenori făcuseră cerere ca meciul să fie amânat din cauza numeroaselor absențe provocate de selecțiionările la națională, dar MLS a respins propunerea.

Deși Messi nu a putut evolua, Luis Suarez, Jordi Alba și Sergio Busquets au fost titulari, dar nu au putut opri dezastrul.

Partida a început extrem de tare, iar Lewis Morgan a deschis scorul după nici 3 minute.

Scoțianul a primit o pasă în marginea careului, și-a făcut mingea spre exterior, după care a finalizat cu un șut pe jos la colțul lung.

Morgan a făcut dubla în minutul 51, după o eroare gravă în defensiva lui Inter Miami.

Mingea a ajuns la Dante Vanzeir, care l-a servit ideal pe scoțian.

Golul 3 a venit după o acțiune pe flancul stâng al atacului gazdelor.

Duncan a pătruns în careu, i-a pasat lui Vanzeir, care a scos excelent pentru Carmona, care a majorat avantajul.

Morgan a semant hattrickul 2 minute mai târziu și a urcat scorul la 4-0.

Belgianul Vanzeir s-a desprins superb de un adversar și a semnat al 4-lea assist din meci, după ce a trimis în centrul careului pentru Lewis, care a finalizat simplu.