Lothar Matthaus critică aspru jocul Germaniei: ”N-am văzut așa ceva în toată cariera!”

Lothar Matthaus, dezamăgit de jocul Germaniei
Profimedia
Marți seară, naționala Germaniei a fost învinsă cu 3-2 de Belgia, într-un amical disputat la Koln.

Încă de la pauză, Germania, gazda Euro 2024, a fost condusă cu 2-1 la Koln de Belgia.

În primele 9 minute, belgienii aveau deja 2-0, spre uimirea fanilor care speră ca nemții să triumfe la turneul final pe care îl vor găzdui vara viitoare.

Lothar Matthaus: ”Belgia ne putea înscrie chiar mai multe goluri”

Legendarul jucător german și în prezent analist sportiv, Matthaus a criticat aspru jocul nemților.

”Diferența n-a fost de-o clasă, ci de două. Belgia ne putea înscrie chiar mai multe goluri. Ai noștri n-au avut replică la jocul rapid și tehnic al belgienilor. Practic, au privit la adversari cum joacă", a spus Matthaus imediat după încheierea primei reprize dintre Germania și Belgia.

”Un eșec total”

După finalul partidei câștigate de belgieni cu 3-2, Matthaus a rămas ferm pe poziții și nu i-a iertat pe elevii conduși de selecționerul Hansi Flick.

”Primele 35 de minute ale naționalei în acest amical au fost cele mai slabe văzute de mine în toată cariera. Mannschaftul n-au ripostat în niciun fel. A fost un eșec total".

Căpitanul Germaniei, Joshua Kimmich, a confirmat la finalul meciului că jocul lor nu a fost tocmai unul strălucit.

”Am arătat foarte rău! Nu am fost deloc pe teren în primele 15 minute. A existat o predispoziție la erori. Abia după jumătate de oră am început să jucăm cu adevărat ceva".