Kevin Trapp
Kevin TrappProfimedia/ IMAGO
Portarul titular al celor de la Eintracht Frankfurt, Kevin Trapp (33 de ani), a înscris două goluri într-un meci amical din postura de atacant. Numele fotbalistului apare și în lotul lărgit al Germaniei selecționat de Julian Nagelsmann înainte de Euro 2024.

După ce a încheiat sezonul în Bundesliga pe locul 6, poziție care o duce în grupele Europa League în sezonul viitor, competiție pe care a câștigat-o în sezonul 2021/2022, Eintracht Frankfurt a disputat o partidă amicală cu VfL Germania 1894, o echipă de amatori.

Formația din prima divizie germană s-a impus cu scorul de 13-1.

Portarul lui Frankfurt, decar pentru o zi! Trapp a marcat o dublă într-un meci amical

Antrenorul Dino Toppmoller i-a făcut un cadou lui Kevin Trapp în repriza secundă din partida amicală, atunci când l-a introdus pe portarul titular în terenul de joc. Până aici, nimic anormal... Însă Trapp nu a mai avut rol de goalkeeper! Fotbalistul a primit tricoul cu numărul 10 și a intrat pe poziția de atacant central.

Internaționalul german și-a respectat acest statut și a reușit să înscrie la doar 5 minute de la momentul în care a fost introdus în teren.

"Nu vă reglați monitoarele! Noul nostru atacant găsește colțul de jos al porții cu o finalizare inteligentă", a fost descrierea din filmulețul cu reușita lui Trapp postată de cei de la Frankfurt pe platforma X.

Trapp: ”Mă întrebam cât pot să rezist în atac"

În finalul partidei, ”atacantul” a semnat dubla în minutul 82, moment în care Frankfurt conducea cu 12-1. Până la fluierul final, Sebastian Rode a fost cel care a închis tabela după ce a punctat în minutul 90.

"A fost despre a ne distra din nou ca echipă și alături de fani. A fost foarte frumos. În cazul meu, mă întrebam cât pot să rezist în atac", a declarat Kevin Trapp după meci, citat de sportbible.com

În 2012, Trapp ajungea la Frankfurt de la Kaiserslautern pentru suma de 1,5 milioane de euro. După 6 ani petrecuți în Germania, portarul a fost transferat de PSG pentru aproape 10 milioane de euro.

Trei sezoane a evoluat neamțul la Paris, întrucât în 2019 cei de la Frankfurt l-au repatriat. Cu formația germană a reușit să câștige Europa League în 2022, după finala cu scoțienii de la Rangers (1-1, 5-4 după lovituri de departajare).

Cu naționala Germaniei, Trapp a cucerit Cupa Confederațiilor în 2017.