VIDEO | La debutul pe Old Trafford, Onana încasează un gol de la mijlocul terenului

Andre Onana, învins de un șut trimis de Sotoca de la mijlocul terenului
Andre Onana, învins de un șut trimis de Sotoca de la mijlocul terenuluiAFP
Sâmbătă, Manchester United a găzduit o partidă amicală cu francezii de la RC Lens, încheiată cu scorul de 3-1 pentru ”diavoli”.

După ce a înregistrat trei înfrângeri consecutive în ultimele partide amicale disputate în Statele Unite (1-3 cu Wrexham, 2-0 cu Real Madrid și 3-2 cu Borussia Dortmund), Manchester United revine cu succes acasă, pe Old Trafford, acolo unde trupa lui Ten Hag s-a impus cu 3-1 în fața lui RC Lens.

Manchester United - Lens 3-1

VIDEO | Onana a primit gol de la jumătatea terenului

Cu siguranță, portarul camerunez nu va uita prea curând debutul său pe Old Trafford. Fost finalist UEFA Champions League cu Inter, Onana (27 ani) i-a luat locul lui De Gea (32 ani) în poartă, goalkeeperul spaniol despărțindu-se de diavoli după 12 ani, în prezent fiind liber de contract.

În minutul 23 al întâlnirii, Onana a fost învins de un șut trimis de la mijlocul terenului de atacantul francez Florian Sotoca, care a profitat după ce l-a văzut pe camerunez departe de buturi. La pauză, Lens conducea cu 1-0, însă în a doua parte diavolii au răsturnat scorul și au obținut victoria.

Imediat după pauză, Rashford a adus egalarea după o pasă excelentă a lui Antony.

La distanță de numai 6 minute, United a întors rezultatul după reușitele semnate de brazilienii Antony și Casemiro, care au închis tabela de scor.

Pe 6 august, trupa lui Ten Hag se va deplasa la Dublin pentru ultimul meci de pregătire înainte de startul noului sezon din Premier League. Duminică de la orele 18:00, Manchester United va disputa o partidă amicală cu Athletic Bilbao.

În prima etapă de campionat din ediția 2023/2024, United va primi acasă vizita lui Wolves.