Mbappe a reușit dubla, dar PSG a suferit prima înfrângere din acest sezon

Mbappe a reușit dubla, dar PSG a suferit prima înfrângere din acest sezonAFP
Paris Saint-Germain a suferit prima înfrângere a sezonului în Ligue 1, în ciuda unei duble a lui Kylian Mbappe. Nice a reușit să treacă de PSG, scor 3-2.

Nice a preluat destul de repede conducerea, când Moffi a găsit poarta după o greșeală a lui Mbappe.

Atacantul francez s-a revanșat la jumătatea primei reprize, dar Gaetan Laborde a restabilit avantajul lui Nice la opt minute după pauză, iar Moffi a mai înscris o dată pentru gazde.

Mbappe nu s-a lăsat și a înscris din nou, dar Nice a rezistat.

PSG-ul lui Luis Enrique a ajuns pe locul trei în clasament, cu opt puncte din cinci meciuri, la un punct în spatele neînvinsei Nice.

"Pe tot parcursul meciului au fost mai atenți decât noi", a declarat Luis Enrique.

"Evident, o înfrângere doare, toți trebuie să ne îmbunătățim, inclusiv eu. Dar mi-a plăcut starea noastră de spirit.

Dintre cele trei goluri, două au fost deviate. Nice a jucat un fotbal grozav, dar nu sunt îngrijorat și am văzut că fanii și-au susținut echipa chiar și atunci când au fost conduși cu două goluri."

Nice, susținută de miliardarul britanic Jim Ratcliffe, speră să își revină în acest sezon după o campanie dezamăgitoare în sezonul trecut, când nu a reușit să termine decât pe locul nouă în Ligue 1.

"Totul trebuie să fie perfect pentru a obține un rezultat aici, adversarii nu trebuie să fie la nivelul lor, iar noi trebuie să arătăm că putem să îi învingem", a declarat antrenorul lui Nice, Francesco Farioli.

"Dincolo de aspectele tactice, am văzut o echipă de războinici".

PSG va trebui acum să treacă acum peste această înfrângere, deoarece urmează faza grupelor Ligii Campionilor împotriva Borussiei Dortmund, marți.

Rămas bun, Verratti!

Înainte de startul partidei, Parc des Princes și-a luat rămas bun de la Marco Verratti, după ce acesta și-a încheiat șederea de 11 ani la PSG. El va merge la clubul qatarez Al-Arabi.

Mesajele foștilor coechipieri, inclusiv ale lui Zlatan Ibrahimovic și Thiago Silva, au fost difuzate pe marele ecran, în timp ce lui Verratti i s-a permis o tură de onoare în jurul terenului.

Mijlocașul italian a jucat 416 meciuri pentru PSG, cucerind nouă titluri în Ligue 1 și șase Cupe ale Franței, dar nu a reușit să câștige Liga Campionilor cu clubul său.