Alex Dobre, decisiv în victoria echipei sale, la 3 minute după intrarea pe teren

La doar trei minute după ce a intrat pe teren, el a reușit o pasă decisivă pentru Ivan JaimeProfimedia
Jucătorul lui Famalicao, Alex Dobre, a reușit o pasă decisivă, la doar trei minute după ce a intrat pe teren. Echipa sa a câștigat partida, scor 3-1, în etapa cu numărul 27 din prima ligă a Portugaliei.

Formația la care evoluează fotbalistul român a urcat pe locul nouă, fiind la opt puncte distanță de pozițiile care duc în cupele europene.

Alex a fost rezervă, dar a fost introdus în minutul 67, când scorul era 1-1. Ferreira a condus cu 1-0 după golul lui Hernani Infande (34), iar Famalicao a egalat cu patru minute înainte de pauză, prin Jhonder Cadiz.

Alex Dobre, decisiv în victoria echipei sale

La doar trei minute după ce a intrat pe teren, el a reușit o pasă decisivă pentru Ivan Jaime care a și marcat. Tot Jaime a stabilit și scorul final, de 3-1.

Românul nostru a fost aproape și de gol, la opt minute după ce a intrat pe teren. A reușit să treacă în viteză de un fundaș și a scăpat singur cu portarul, dar nu a reușit să marcheze. Pentru internaționalul român a fost meciul cu numărul 11 la Famalicao. Până acum și-a trecut în cont două goluri și o pasă decisivă.

Jucătorul român a debutat la naționala de seniori a României în luna martie.

”Sunt foarte onorat și fericit să fiu aici și abia aștept să încep. Timpul a trecut foarte repede, a fost o experiență foarte plăcută (n.r. Jocurile Olimpice 2021), dar acum sunt foarte fericit să fiu chemat la prima reprezentativă, să arăt ceea ce pot și să ajut naționala cu calitățile mele și cu ceea ce pot," spunea Alex Dobre pentru FRF.TV.

"Colegii m-au primit foarte bine, staff-ul m-a primit foarte bine. Simt o energie pozitivă și simt că toată lumea este dispusă să dea totul. Sper din tot sufletul să dăm tot ceea ce avem mai bun în aceste două meciuri. Este un vis împlinit să fac parte din prima reprezentativă a României și să îmi reprezint țara.

(n.r. În urmă cu un an ai spus că nu te interesează echipa națională) Am fost întrebat de echipa națională și am spus că nu vreau să vorbesc despre asta și s-a interpretat că eu nu îmi doresc să fac parte din echipa națională, ceva de genul. Dimpotrivă, pentru mine este o onoare, o plăcere și mereu voi veni cu inima deschisă pentru a reprezenta România.

Pentru mine cea mai importantă este victoria, dar dacă pot să aduc ce am mai bun eu jocului, dar cel mai important este să îmi pun calitățile în slujba echipei și să luăm toate cele trei puncte.

(n.r. Cum ai primit veste convocării) Eram într-o dimineață, tocmai ce-mi făcusem cafeaua și am primit un mesaj pe telefon, m-am bucurat enorm de mult.

Avem șanse foarte mari, sunt naționale accesibile. Cred că dacă dăm tot ce avem mai bun, eu cred că putem să luăm primele două locuri”.