Dan Petrescu, victorie importantă în Liga Campionilor Asiei

Dan Petrescu, aproape de calificarea în optimile Ligii Campionilor Asiei
Dan Petrescu, aproape de calificarea în optimile Ligii Campionilor AsieiProfimedia
Jeonbuk, echipa antrenată de Dan Petrescu, este aproape de califcarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor Asiei.

Kitchee - Jeonbuk 1-2

Jucătorii lui Dan Petrescu s-a impus în fața codașei grupei, care are un singur punct după cinci partide. Oaspeții au marcat de două ori în prima repriză, însă în minutul 45, fundașul Jeong Tae-Wook a fost eliminat direct.

Thailandezii au reușit să reducă din diferență în minutul 69, dar echipa lui Dan Petrescu a reușit să-ți mențină avantajul și să înregistreze o victorie importantă.

Cu cele trei punte câștigate miercuri, Jeonbuk rămâne pe locul 2. Dan Petrescu păstrează șanse mari la calificarea în optimile de finală, însă va avea un test greu în ultima etapă.

Clasament
ClasamentFlashscore

Coreenii vor disputa ultima partidă pe teren propriu împotriva liderului grupei, Bangkok Utd din Thailanda. În partida tur, Jeonbuk a deschis scorul, însă a pierdut în cele din urmă cu 3-2.

În cazul în care Bangkok Utd se impune în penultima etapă în fața singaporezilor de la Lion City, Jeonbuk este aproape sigură de locul doi, însă acesta nu îi aduce automat calificarea. Doar cele mai bune trei formații de pe locurile doi se vor califica în optimi.

În sezonul precedent, Jeonbuk a fost eliminată în semifinalele competiției, după lovituri de departajare, de viitoarea campioană, japonezii de la Urawa Reds.