Calificare pe muchie de cuțit pentru Al Nassr în faza grupelor Ligii Campionilor Asiei

Al Nassr a fost condusă până în minutul 88
Al Nassr a fost condusă până în minutul 88Twitter/Al Nassr
Nu a fost un meci ușor, dar echipa lui Luís Castro s-a impus pe teren propriu în play-off-ul Ligii Campionilor Asiei. Cristiano Ronaldo a fost titular și a pasat decisiv la ultimul gol, în timp ce Otávio, noua achiziție a clubului și al doilea transfer ca valoare din istoria ligii saudite, a asistat din tribună la partidă.

După cum era de așteptat, Luís Castro a folosit toate piesele grele pentru calificarea în faza următoare a Ligii Campionilor din Asia, Brozovic, Talisca, Mané și Ronaldo fiind toți titulari. Iar primul gol a venit din picioarele brazilianului, care, după o pasă a croatului, a deblocat tabela.

Shabab Al-Ahli a reacționat bine la acest gol și a egalat în minutul 18 prin Yahya Alghassani. Scorul a rămas neschimbat până la pauză, iar Cristiano Ronaldo a revenit la vestiare vizibil supărat pe brigada de arbitri, plângându-se de faptul că nu au fost acordate două penalty-uri.

Echipa din Emiratele Arabe Unite a ieșit la atac în repriza secundă și în primul minut a reușit să preia conducerea, Alghassani făcând ”dubla”. Părea că saudiții se îndreaptă spre o eliminare șoncată, când Sultan Al Ghannam a egalat în minutul 88, iar în prelungiri, Talisca și-a readus echipa în avantaj (90+5).

Două minute mai târziu (90+7), Ronaldo a pasat decisiv pentru Brozovic care a stabilit scorul final, 4-2.

Cu această victorie, Al Nassr s-a calificat în faza grupelor Ligii Campionilor Asiei, care va începe pe 18 septembrie. Tragerea la sorți este programată joia viitoare.