Revenire cu înfrângere pentru Ceahlăul și Cristi Pustai în duelul nou-promovatelor din Liga a 2-a

Corvinul Hunedoara s-a impus cu 2-1 în fața Ceahlăului, în prima etapă din Liga a 2-aFacebook / FC Corvinul 1921 Hunedoara
Corvinul Hunedoara s-a impus pe teren propriu cu 2-1 în fața Ceahlăului condus de Cristi Pustai, în prima etapă din noul sezon al ligii secunde din România.

Corvinul Hunedoara - Ceahlăul 2-1

Singura partidă din etapa 1 disputată duminică a fost duelul dintre nou-promovatele Corvinul Hunedoara și Ceahlăul Piatra Neamț. Transilvănenii conduși de Florin Maxim au început bine partida de pe teren propriu și au intrat la conducere încă din minutul 6, după reușita spectaculoasă a experimentatului mijlocaș Alexandru Neacșa.

Gazdele au intrat cu avantaj de un gol la pauză, însă au rămas în inferioritate numerică încă din minutul 41, când Flavius Iacob a fost eliminat după un fault comis asupra lui Agostinho în postură de ultim apărător.

În repriza secundă însă, egalitatea a fost restabilită în ceea ce privește numărul jucătorilor de pe teren: Alexandru Anton a văzut și el roșul după o intrare întârziată.

Pentru scurt timp, moldovenii antrenați de Cristi Pustai s-au bucurat la golul egalizator înscris de Robert Ciobanu, care a marcat cu o lovitură de cap din interiorul careului după o centrare venită de la Patrick Petre, intrat de pe bancă. La distanță de câteva minute, Hunedoara a intrat din nou în avantaj grație reușitei lui Marius Lupu, care totodată a închis tabela de marcaj.

În următoarea etapă, Hunedoara va evolua în deplasare pe terenul celor de la CSC Dumbrăvița, în timp ce formația Ceahlăul va primi vizita lui CSM Reșița.