Dinamo învinge Oțelul lui Dorinel Munteanu și face un pas important în lupta pentru promovare

Dinamo București s-a impus cu 2-0 în meciul din deplasare disputat împotriva celor de la Oțelul GalațiAgerpres
Dinamo București s-a impus cu 2-0 în meciul din deplasare disputat împotriva celor de la Oțelul Galați.

Oțelul Galați - Dinamo București 0-2

Runda cu numărul 8 din play-off-ul ligii secunde a adus primul succes pentru dinamoviști după 4 etape consecutive fără victorie.

Elevii lui Ovidiu Burcă au rezolvat partida de la Galați încă din prima repriză a întâlnirii celor două formații. Larrucea a deschis scorul pentru Dinamo încă din minutul 5, după ce șutul său de la distanță l-a păcălit pe Rareș Pop și a intrat în poartă.

Oțelul s-a văzut apoi condusă cu 2-0 în minutul 27, în urma unei acțiuni pe cont propriu reușită de Ghezali, care i-a pasat lui Ahmad Bani, mijlocașul înscriind cu o execuție la colțul scurt.

În urma acestui succes, Dinamo rămâne pe locul 4, la 3 puncte în spatele formației antrenate de Dorinel Munteanu. Câinii roșii sunt pe ultima poziție care îi poate permite să joace barajul pentru promovarea în Superliga.

Cu doar două etape înainte de finalul sezonului, gălățenii au șansa de a promova direct în prima ligă, după ce Steaua nu a primit dreptul de a evolua în Superliga. Roș-albaștrii sunt pe locul 2 în play-off.