Dinamo câștigă în fața Oțelului și se apropie de promovarea directă

Dinamo câștigă cu 3-0 și se apropie la un punct de Oțelul Galați
Dinamo câștigă cu 3-0 și se apropie la un punct de Oțelul GalațiOțelul Galați
Dinamo București a învins-o pe Oțelul Galați cu scorul de 3-0 (0-0), vineri seara, pe Stadionul ”Arcul de Triumf” din Capitală, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Ligii a II-a de fotbal. Dinamo s-a impus prin golurile marcate de francezul Lamine Ghezali (62, 87) și de Cătălin Țîră (90+5).

Dinamo București - Oțelul Galați 3-0

Echipa antrenată de Ovidiu Burcă a reușit a doua victorie consecutivă cu 3-0, după cea de la Dej.

Dinamoviștii au controlat partida încă de la început și au avut trei mari ocazii de a deschide scorul în primele 20 de minute, însă ratarea sezonului i-a aparținut lui Ionuț Amzăr care din câțiva metri a șutat peste poarta goală.

Deschiderea scorului a venit în minutul 62, când Ghezali a reușit să îl lobeze elegant din unghi pe portarul advers, tot francezul reușind să dubleze avantajul ”câinilor” cu trei minute înainte de final.

Tabela a fost închisă de Țîră în minutele de prelungire, care a reluat cu capul în plasă o centrare venită din lovitură liberă.

Dinamo rămâne pe locul 4 în Liga a 2-a, dar se apropie la un singur punct de Oțelul Galați și în contextul în care CSA Steaua nu are drept de promovare, echipa pregătită de Ovidiu Burcă poate visa cu ochii deschiși la promovarea directă în Superligă.