Zeljko Kopic a recunoscut superioritatea CFR-ului: ”Au meritat victoria”

Zeljko Kopic
Zeljko KopicProfimedia
CFR Cluj a surclasat-o pe Dinamo Bucureşti cu 4-0 (0-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii de fotbal.

După 0-0 la pauză, CFR a făcut o repriză secundă foarte bună, punctând de patru ori.

Daniel Bîrligea (52) a deschis scorul pe contraatac, lansat de Panagiotis Tachtsidis. Karlo Muhar a majorat diferența cu o lovitură de cap (68), după un corner executat de Ciprian Deac.

Pe final, nigerianul Philip Otele a reuşit o dublă (79, 82), pe contraatac, din pasele lui Peter Michael, respectiv Durel Avounou.

”Felicitări celor de la CFR Cluj pentru cele 3 puncte. Am început meciul foarte bine, am încercat să avem o posesie bună. Am avut și câteva ocazii”, a declarat antrenorul dinamovișilor, Zeljko Kopic, la finalul partidei.

”CFR are jucători puternici, profită când le lași spațiu. Am început să pierdem duelurile personale și totul a devenit mai greu. Până la finalul primei reprize au apărut câteva greșeli, ei și-au creat ocazii.

”Am încercat să ieșim cu mai multă energie după pauză. Am lăsat multe spații după primirea primului gol. Am avut 30 de minute bune, dar CFR Cluj a meritat victoria”, a adăugat tehnicianul croat.

După acest succes, CFR s-a apropiat temporar la șapte puncte (48p) de FCSB în fruntea Ligii 1, roș-albaștrii urmând să evolueze duminică cu FC Botoșani.

De partea cealaltă, înfrângerea usturătoare o menține pe Dinamo pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.