”Spiritul de echipă” este atu-ul CFR-ului, spune Philip Otele după victoria cu DinamoProfimedia
CFR Cluj a surclasat-o pe Dinamo Bucureşti cu 4-0 (0-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii de fotbal.

După 0-0 la pauză, CFR a făcut o repriză secundă foarte bună, punctând de patru ori.

Daniel Bîrligea (52) a deschis scorul pe contraatac, lansat de Panagiotis Tachtsidis. Karlo Muhar a majorat diferența cu o lovitură de cap (68), după un corner executat de Ciprian Deac.

Pe final, nigerianul Philip Otele a reuşit o dublă (79, 82), pe contraatac, din pasele lui Peter Michael, respectiv Durel Avounou.

”Sunt foarte fericit cu această victorie. Sunt fericit și pentru golurile mele. Am jucat bine. În prima repriză am avut câteva ocazii. Știam că trebuie să avem răbdare și să fim mai percutanți în fața porții în repriza a doua”, a spus Otele la final.

”Luăm meci cu meci, ne focusăm doar la ceea ce avem de făcut. Fiecare joacă și pentru celălalt, acesta este un spirit adevărat de echipă”, a mai spus Otele.

După acest succes, CFR s-a apropiat temporar la șapte puncte (48p) de FCSB în fruntea Ligii 1, roș-albaștrii urmând să evolueze duminică cu FC Botoșani

De partea cealaltă, înfrângerea usturătoare o menține pe Dinamo pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.